DEM Parti İstanbul ile birlikte 40 il 3 ilçe adaylarını açıkladı, İstanbul da Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni kesinleşti

İstanbul'da dengeler değişiyor. DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı dahil, 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçe kesinleşirken, Ankara, Adana için değerlendirmelerin sürdüğü belirtiliyor. Bu arada İzmir, Adana, Mersin gibi iller ise açıklamada yer almadı. İstanbul'da , DEM Parti, sahaya Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni ile iniyor, dengeler değişiyor.
Editör: Haber Merkezi
Yayın 9 Şubat 2024 19:20
Güncelleme 10 Şubat 2024 12:52


 

İstanbul da dengeler değişiyor, DEM Parti'nin adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni

 

 

DEM Parti, bir süredir beklettiği İstanbul adayını açıkladı. DEM Parti, Yerel seçime çok az zaman kala kritik öneme sahip ve dengelerin sürekli değiştiği İstanbul’un yanı sıra 40 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı. DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı dahil, 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçe kesinleşirken, Ankara, Adana için değerlendirmelerin sürdüğü belirtiliyor. Bu arada  İzmir, Adana, Mersin gibi iller yer ise açıklamada yer almadı.

 

 

 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Sözcüsü Ayşegül Doğan, 31 Mart yerel seçimleri için İstanbul Eş Genel Başkan adaylarının Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni olduğunu açıkladı. Oy Pusulasında Meral Danış Beştaş’ın fotoğrafı bulunacak.

 

 

 

DEM Parti Sözcüsü Doğan, genel merkezde yaptığı açıklamasında, "Parti olarak bugün itibarıyla yeni bir aşamadayız. Gelinen aşamada tüm bu kararları halk oylamalarıyla, önseçim, kent uzlaşısı, eğilim yoklamasıyla aldık dedik ama bizi bu sürece getiren bazı hatırlatmalar da yaptık. Yüzlerce halk buluşması dedik. Alanlardayız sokaklardayız meydanlardayız dedik. DEM Parti çatısı altında yan yana gelen demokrasi güçleriyle birlikte alıyoruz bu kararları dedik. Amacımız bu yürüyüşte o güçleri çoğaltmak bu sesleri büyütmek dedik " diye ifade etti.

 

Doğan'ın açıklamaları şöyle:

"HELALLEŞMEYECEĞİZ"

Hatay’da, Adıyaman’da, Maraş’ta büyük yıkımın yaşattığı acılara rağmen, itirazlarını, isyanlarını, seslerini yükselten herkese, tüm acılı depremzedelere bir kez de buradan yalnız değilsiniz diyoruz. Yaşananlar, bizlere bu acıları reva görenler, gördürtmeye devam etmek isteyenler, unutulmayacak, unutturulmayacak. Mutlaka takipçisi olacağız. Hesap soracağız, helalleşmeyeceğiz. Bunun da ayrıca bilinmesini isteriz. Toplumsal talep, öneri, itiraz ve isyanları en çok duyan parti olarak birlikte hesap soracağız, birlikte affetmeyeceğiz ve birlikte helalleşmeyeceğiz.

 

Siyaset halklar için eşitlik, adalet, özgürlük, refah ve daha iyi koşulların oluşması planlanması kurgulanması ve uygulanabilir hale gelmesi için yapılır. Diğer partiler kendilerini daha iyi hissetsinler, daha iyi daha kötü hissetsinler diye değil, bizim amacımız bu değil. Halklar kendilerini daha iyi daha özgür barış içinde bir ülkede yaşar halde hissetsinler diye. Biz algılarla ya da algı operasyonlarıyla yönlendirebilecek bir parti değiliz. Gözü, kulağı gönlü bizimle olanlarla olmayanları ayırt edebilecek kadar da büyük bir tecrübeden, deneyimden, ağır bedellerden süzülüp gelen bir siyasal hareketiz.”

 

 

 

"BUGÜN İTİBARIYLA YENİ BİR AŞAMADAYIZ"

"Maalesef hemen her açıklamamızda Türkiye’de hangi koşullarda ve nasıl yerel seçimlere hazırlandığımızı da işte bu acı olayları da yaşananları da hatırlatarak başlıyoruz. Geçen hafta toplanan Merkez Yürütme Kurulu’muz sonrası aldığımız kararları burada sizlerle paylaşmıştım. O gün de hatırlatmıştım, bugün de hatırlatmak istiyorum. Tekrar hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Parti olarak aldığımız tüm kararlarda Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaptığımız çeşitli buluşmalarda, halk buluşmaları ve diğerleri... İşte buralardaki talepleri, eleştiriler belirleyici oldu. Merkezi Seçim Koordinasyonu’muzun çalışmaları netleştikçe aşama aşama sizlerle paylaşıyoruz, paylaşmaya devam edeceğiz. Bugün itibariyle yeni bir aşamadayız. Gelinen aşamada, ön seçim, eğilim yoklaması sonuçlarını kent uzlaşısı kapsamında belirlenen seçim bölgelerini açıklamaya devam ediyoruz. Malumunuz kent uzlaşısı hem ön seçimin hem de eğilim yoklamasını hem de yan yana gelişleri kapsayan ve bizim 2024 Mart ayına hazırlanırken bu kapsamda hazırlıklarımızı sürdürdüğümüz bir çerçeve. Açıklayacağım belediye başkan adaylarımıza, il ilçe örgütlerimize, tüm demokrasi güçlerine, bizimle yan yana duran herkese şimdiden başarılar dilerim.”

 

 

 

Doğan, önce 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçe ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıkladı. Kent uzlaşısı kapsamında DEM Parti’nin açıkladığı adaylar arasında, İzmir, Adana, Mersin gibi iller yer almadı. Ankara ve Adana için değerlendirmelerin sürdüğü belirtiliyor.

 

 

 

DEM PARTİ’nin 16 büyükşehir belediyesi eş başkan adayları şöyle;

 

İstanbul Meral Danış Beştaş, Murat Çepni,

 

Diyarbakır Ayşe Serra Bucak Küçük, Doğan Hatun,

 

Mardin Devrim Demir, Ahmet Türk,

 

Van Neslihan Şedal, Abdullah Zeydan,

 

Bursa Kasım Yıldırım, Bilmez Erboğa,

 

Antalya Kemal Bülbül, Nesibe Bahadır,

 

Eskişehir Gamze Toprak, Suat Başaraner,

 

Denizli Cevahir Kayar, Hanifi Yıldırım,

 

Sakarya Engin Güleser, Emine Melis Tantan,

 

Konya Gülbahar Gündüz, Bülent Kılıç,

 

Samsun İnci Aydın, Hasan İlten,

 

Ordu Zeynep Toptaş Yılmaz, Necmettin Durmuş,

 

Trabzon Leyla Üzüm, Samedin Gündoğan,

 

Kayseri Remziye Erener, İhsan Sarıyar,

 

Kahramanmaraş Fatma Şıkyürek, Ali Ardıç,

 

Malatya Sevim Şimşek Bayram, Abdulvahap Ekim.

 

 

 

DEMParti , istanbul , ayşe doğan , izmir , mersin , Adana , Diyarbakır , ankara , yerel seçim , belediye başkan adayı

Bir Yorum Bırakın

BENZER HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

CHP Mersin Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu ! İşte O İsimler

Mersin DEM Parti Akdeniz Belediye Meclis üyeleri belli oldu

Polis teşkilatı 179 yıldır asayiş ve güvenlik için çalışıyor

CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Yıldırım: Şehitkamil sosyal demokrat belediyecilik ile yeniden şahlanacak

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi’nin Ramazan Bayramı Mesajı

CHP Mersin Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu ! İşte O İsimler

Mersin DEM Parti Akdeniz Belediye Meclis üyeleri belli oldu

Mersin'de CHP fark attı, resmi olmayan sonuçlar (güncellendi)

Tarsus'ta CHP'nin Belediye Meclis Üyeleri kesinleşti

Gaziantep 'te AKP güç kaybetti, resmi olmayan sonuçlarda, belediyeler el değiştiriyor

CHP Mersin Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu ! İşte O İsimler

Mersin DEM Parti Akdeniz Belediye Meclis üyeleri belli oldu

Tarsus'ta CHP'nin Belediye Meclis Üyeleri kesinleşti

Mersin'de CHP fark attı, resmi olmayan sonuçlar (güncellendi)

MHP-AK Parti Tarsus Belediye Meclis üyeliği aday listesi

NÖBETÇİ ECZANELER

14 Nisan 2024 Pazar Günü Nöbetçi Eczaneler