Emek Partisi İstanbul’da aday açıkladı

EMEP İstanbul Tuzla adayını açıkladı: Halktan, emekten yana belediyecilik için mücadeleyi büyütelim. Akça, “EMEP’te iki dönem ilçe başkanlığı yaptım. 2009’da da işçi sınıfının belediye başkan adayı olarak Tuzla’da aday oldum. Bu gururu bana tekrar verdiniz” dedi.
Editör: Haber Merkezi
Yayın 10 Şubat 2024 13:01
Güncelleme 10 Şubat 2024 13:07


EMEP İstanbul Tuzla adayını açıkladı: Halktan, emekten yana belediyecilik için mücadeleyi büyütelim

 

 

Emek Partisi İstanbul’da aday açıkladı

 

 

EMEP İstanbul’da ilk adayını açıkladı. EMEP’in Tuzla Belediye Başkan Adayı Deri işçisi Salih Akça oldu. Açıklamada “Halktan, emekten yana belediyecilik için mücadeleyi büyütelim” çağrısı yapıldı.

 

 

Emek Partisi (EMEP) İstanbul’da ilk adayını açıkladı. EMEP’in Tuzla Belediye Başkan Adayı Deri işçisi Salih Akça olacak. Aday tanıtımında konuşan EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, İstanbul’u emekçilerin çıkarına, emekçilerin katılımıyla yönetilmesi gerektiğini söyledi. İstanbullu işçi ve emekçilere de çağrıda bulanan Barbaros, “Demokratik, halkçı ve emekten yana bir belediyecilik için birleşelim, mücadeleyi büyütelim!” dedi. EMEP Tuzla Belediye Başkan Adayı Deri işçisi Salih Akça, örgütlü mücadelenin önemine işaret ederek, işçilerin istemeleri durumunda ülkeyi de yönetebileceğine vurgu yaptı.

 Tuzla’da neden aday olduğunu da Akça şöyle açıkladı: “Kadınlar var gençler var. Yıllardır sömürüyorlar, sömürmeye devam ediyorlar. Sömürülmeye mahkum oluyoruz. Ben işçiyim. İşçi olmaktan da gurur duyuyorum. En fazla ezilen işçiler. Ama biz bu işi daha iyi yapacağımız düşünüyoruz. Tersanelerde işçiler kocaman gemileri yürütüyor. Ama iş bu ülkede yönetime geldiği zaman, ‘aman biz yönetemeyiz’ diye kaygı var. Hayır! Biz ister isek bu ülkeyi yönetiriz. Bu ülkeyi yönetemezsek gelecekte durum belli.” İşçilerin mücadele etmesinin önemine vurgu yapan Akça, “Eğer birlikte mücadele edersek, kazanırız. Biz rant için değil, halk için belediyecilik yapacağız. Mücadele edersek her zaman kazanacağız” diye konuştu.

 

Emek Partisi (EMEP) İstanbul’da ilk belediye başkan adayını Tuzla’da açıkladı. Tuzla ilçede EMEP İl Başkanı Sema Barbaros’un katılımıyla, deri işçisi Salih Akça Tuzla’da belediye başkan adayı olarak gösterildi. DERİTEKS Tuzla Şube Başkanı Hikmet Numanoğlu, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, tersane işçileri, kadınlar da aday tanıtımına katıldı,

 

 

“TEK ADAM REJİMİNE KARŞI EN GENİŞ BİRLİKTELİK”

EMEP’in İstanbul seçimlerinde önceliği, İstanbul emekçilerinin iktidarın rant ve talan düzenine mahkum edilmemesi, tek adam rejiminin yenilmesi ve adayı Murat Kurum’un kaybetmesi olduğuna vurgu yapan EMEP İl Başkanı Barbaros, “Ancak bu ihtiyacın hayat bulması, en geniş demokrasi güçlerinin Murat Kurum karşısında ortak hareket etmesine bağlıdır. İstanbul emekçilerine karşı sorumluluk hisseden bütün kurumlara çağrımız; tek adam yönetiminin yenilmesi için en geniş demokrasi güçlerinin ortak adayıyla hareket etmesi, sorumlu davranmasıdır. Bu sebeple tek adam rejimine karşı gerçek bir birlik bugünün sorumluluğudur. Böyle hareket edilmelidir. Partimizin de bu süreçte bu çağrıyı yapmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

EMEP İlçe Başkanı Çilem Tekalmaz’ın açılış konuşmasıyla aday tanıtıma geçildi. EMEP İl Başkanı Sema Barbaros, partisinin İstanbul’daki taktiği hakkında da konuştu.  İstanbul’un iktidar açısından taşıdığı önem her gün yeniden iktidar tarafından ifade edildiğine vurgu yapan Barbaros, Eski Bakan Murat Kurum’un aday gösterilmesini hatırlatarak “İBB’nin AKP’nin elinde olduğu 18 sene boyunca İstanbul’a kalan tek miras imar vurgunları ile zenginleşen sermaye grupları ve İstanbul’un her geçen gün yaşanmaz bir kente dönüştürülmesidir. Bugün ise tek adam yönetimi, sanki İstanbul’da iktidara ilk defa adaymış gibi vaatler veriyor” dedi. İktidarın “hizmet belediyeciliği” söylemini işaret eden Barbaros, israf ve rant ağını yeniden kurmak için Murat Kurum’u aday olarak çıkardıklarını söyledi.

 

 

İstanbul seçimleri Büyükşehir Belediye Başkanı’nın seçimiyle, yerel seçimler de yerellerin kimler tarafından yönetileceğiyle sınırlı olmadığını söyleyen Barbaros şunları söyledi: “Merkezi iktidar ile sefalete sürüklenen emekçilerin “yerel yönetimlerde” de aynı anlayış tarafından yönetilip yönetilmeyeceğinin de seçimidir. İktidarın sermaye lehine uyguladığı ekonomi politikalarının sonuçlarının, tekellerin son yıllardaki büyük servet transferinden, bölüşüm şokundan elde ettiği yüksek karları uğruna oluşan ekonomik faturanın işçi ve emekçi halk kesimlerine yıkılmasına karşı mücadelenin alanıdır. İktidarın memleketin her yerinde estirdiği baskı, yasak ve sindirme politikalarını yerel yönetimlerde de güçlendirme olanağını yaratmasına engel olma mücadelesidir. İstanbul seçimleri, gerekçesiz, hukuksuz bir biçimde seçimlerin iptal edildiği, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alındığı, tutuklandığı, seçilmiş vekillerin vekilliklerinin düşürüldüğü bir ülkede demokratik hak ve özgürlükler sorunudur.” İstanbul emekçileri için kritik olanın, iktidar güçlerinin, iktidar anlayışının, İstanbul’a yeni felaket senaryoları yazanların yenilmesi olduğunu belirten Barbaros, “İstanbul emekçilerinin karşısına İstanbul patronlarıyla hizalanarak çıkan iktidarın ve Murat Kurum’un kaybetmesi, emekçilerin kentinin öncelikli sorunudur” dedi .

 

 

“BİZ İSTER İSEK ÜLKEYİ DE YÖNETİRİZ”

Deri işçisi belediye başkan adayı Salih Akça, Ordu doğumlu olduğunu belirterek, 1984’te İstanbul Kazlıçeşme’de  işçilik hayatına başladığını söyledi. Kazlıçeşme’de başlattıkları mücadeleyi deri sanayinin Tuzla’ya taşınmasıyla mücadeleyi burada da sürdüklerini belirten Akça, verdikleri mücadeleden söz ederek, “Mücadele yanındaki fabrikayı örgütlersen yaşarsın” dedi. Deri-İş Sendikasında Şube Sekreterliği de yaptığını hatırlatan Akça, “EMEP’te iki dönem ilçe başkanlığı yaptım. 2009’da da işçi sınıfının belediye başkan adayı olarak Tuzla’da aday oldum. Bu gururu bana tekrar verdiniz” dedi.

 

Esenyalı Kadın Derneği Başkanı Adile Doğan’da örgütlü mücadelenin önemine değinerek, bunun seçim döneminde de sürmesi gerektiğini ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından belediye meclis adaylarıyla birlikte fotoğraf çekildi. (İstanbul/EVRENSEL)

emek partisi , EMEP , tuzla , yerel seçim , işçi , belediye başkan adayı

Bir Yorum Bırakın

BENZER HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

CHP Mersin Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu ! İşte O İsimler

Mersin DEM Parti Akdeniz Belediye Meclis üyeleri belli oldu

CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Yıldırım: Şehitkamil sosyal demokrat belediyecilik ile yeniden şahlanacak

Polis teşkilatı 179 yıldır asayiş ve güvenlik için çalışıyor

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi’nin Ramazan Bayramı Mesajı

CHP Mersin Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu ! İşte O İsimler

Mersin DEM Parti Akdeniz Belediye Meclis üyeleri belli oldu

Mersin'de CHP fark attı, resmi olmayan sonuçlar (güncellendi)

Tarsus'ta CHP'nin Belediye Meclis Üyeleri kesinleşti

Gaziantep 'te AKP güç kaybetti, resmi olmayan sonuçlarda, belediyeler el değiştiriyor

CHP Mersin Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu ! İşte O İsimler

Mersin DEM Parti Akdeniz Belediye Meclis üyeleri belli oldu

Tarsus'ta CHP'nin Belediye Meclis Üyeleri kesinleşti

Mersin'de CHP fark attı, resmi olmayan sonuçlar (güncellendi)

MHP-AK Parti Tarsus Belediye Meclis üyeliği aday listesi

NÖBETÇİ ECZANELER

14 Nisan 2024 Pazar Günü Nöbetçi Eczaneler