USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

CHP Milletvekili Yılmazkaya, Aile Sağlığı Merkezleri ve çalışanların sorunlarını TBMM'ye taşıdı

CHP Milletvekili Yılmazkaya, Aile Sağlığı Merkezleri ve çalışanların sorunlarını TBMM'ye taşıdı
02-02-2023 20:22

 

GAZİANTEP- AYSEL ŞAHİN: Aile Sağlığı Merkezinde çalışan; tıbbi sekreter, acil tıp teknisyeni, ebe, hemşire ve temizlik personelinin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “Aile Sağlığı Merkezinin gider paraları ile aile hekimleri tarafından çalıştırılan personellerin özlük hakları ve maaşları devlet kontrolünde düzeltilmelidir” diye konuştu.   

 

Aile Sağlığı Merkezlerinin işleyişi ve çalışanların sorunlarını gündeme getiren  CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “ASM’lerde grev yapan Aile hekimlerini hesap kitap işine iten bu yanlış uygulamanın biran önce kaldırılması ve koruyucu sağlık hizmeti veren aile hekimlerinin enerjilerini gereksiz işler yerine koruyucu sağlık hizmetlerine harcaması sağlanmalıdır” dedi.

 

AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ ÇALIŞANLARI PSİKOLOJİK YIPRANMIŞLIK İÇİNDE

“Aile Hekimleri hastalarla mı ilgilensin, ASM’nin kirası, elektriği, suyu, telefonu, ısınma giderleri gibi yönetsel konularla mı ilgilensin yoksa büyük bir sorun yumağı haline dönüşen sağlık emekçilerinin beklentilerine mi cevap versin?” diyen Yılmazkaya  “Yıllardır çalışma koşullarında iyileştirme yapılmayan Aile Sağlığı Merkezi Grup Elemanlarının özlük hakları ve kadrolarıyla ilgili gerçekçi bir düzenleme yapılarak tam anlamıyla Sağlık Bakanlığına bağlanmalı ve bu sağlık emekçilerinin yaşadığı mağduriyetlere biran önce son verilmelidir. Kamuda çalışan ve aynı işi yapmalarına rağmen kamu dışı aile sağlığıçalışanları daha düşük ücretler almakta ve tazminat, emeklilik, yer değiştirme, izin gibi birçok haktan mahrum kalmaktadırlar” dedi.

 

Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan sağlık emekçilerinin özlük hakları ve kadro talepleriyle ilgili Meclis Genel Kurulunda konuşan Bayram Yılmazkaya şöyle devam etti:

“Aile Sağlığı Merkezinde; tıbbi sekreter, acil tıp teknisyeni, ebe, hemşire ve temizlik personelleri 4857 sayılı İş Kanununa göre; Aile Hekimlerince istihdam edilerek görev yapmaktadır. Görev ve sorumlulukları itibariyle Bakanlığa bağlı ancak özlük hakkı ve maaşlara gelince İşçi Kanunu ile çalışmaktadırlar.                                                                                                                                                                                                                    

Yıllardır haklarında düzenleme yapılmayan Aile Sağlığı Merkezi Grup Elemanları, çalışma alanlarında; yalnızlığa itilmiş ve psikolojik olarak yıpranmışlardır.

İş güvencesi, yer değişikliği, maaşlar, yıllık izinler, sosyal haklar, iş tanımlarının belirlenmemiş olması ve de tazminat haklarında sorunlar yaşadıkları için iş sözleşmesini fesih edenler ve psikolojik destek alanlar olmuştur. Ve birçok çalışan aile birliğini koruyamayıp boşanmalara varan sonuçlar yaşamıştır.

Buradan Sağlık Bakanına seslenmek istiyorum; Aile Sağlığı Merkezinin gider paraları ile aile hekimleri tarafından çalıştırılan personellerin özlük haklarını ve maaşlarının düzeltilmesini, yumak haline gelen sorunlarının çözümünü en kısa sürede bekliyoruz.”  www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 


Editor : Haber Merkezi
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ