USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YEREL

Gaziantepli sanayici yüzünü güneşe çevirdi

OSB Başkanı Şimşek: “Bu enerji maliyetleri ile rekabet gücümüz çok zayıfladı” OSB Başkanı Şimşek: “Bu enerji maliyetleri ile rekabet gücümüz çok zayıfladı”

Gaziantepli sanayici yüzünü güneşe çevirdi
03-09-2022 17:53

  

OSB Başkanı Şimşek: “Her yıl enerjiye 2 milyar dolar harcıyoruz”

 

GAZİANTEP- BEKİR ŞAHİN: Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, Gaziantep’te düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, enerjimaliyetlerindeki artışa dikkat çekerken, güneş enerjisi santrali kurmak isteyen sanayicilere öncelik verilmesini istedi.

 

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'nin dördüncü durağı Gaziantep oldu. Zirveye Ticaret Bakanı Mehmet Muş da katıldı. Zirve kapsamında düzenlenen ve Sabah Gazetesi Yazarı Feride Cem’in moderatörlüğünde gerçekleşen "Türkiye'nin Potansiyeli ve İhracatın Finansmanı" başlıklı panele  konuşan OSB Başkanı Şimşek, enerji maliyetlerinin rekabet gücnünü zayıflattığını söyledi.

 

EMEK VE ENERJİ YOĞUN SEKTÖRLERDEYİZ

Gaziantep OSB’deki sanayi tesislerinin enerjiye yıllık 2 milyar dolar ödediğini ifade eden OSB Başkanı Cengiz Şimşek, “Sanayi tesislerimizin büyük çoğunluğunu emek ve enerji yoğun sektörlerde faaliyet gösteriyor. Türkiye’de sanayi bazında tüketilen toplan enerjinin yüzde 5’i Gaziantep OSB’de tüketiliyor. Yıllık enerjiye ödediğimiz rakam 2 milyar dolar. Bu sürdürülebilir bir rakam değil. Bu rakamı nasıl aşağıya çekeriz, sanayicimizin rekabet gücünü nasıl yükseltiriz bunun çalışmalarını yapıyoruz” şeklinde konuştu.  www.yenicizgihaber.com

 

GÜNEŞ ENERJİSİNE EN HIZLI İZİN VEREN OSB OLDUK

Başkan Şimşek, şöyle devam etti: “Enerji fiyatlarına yapılan zamlar hakikaten rekabet gücümüzü azaltır duruma geldi. Biz de buna karşın ilk etapta sanayicilerimizin çatılarına güneş enerjisi santrali kurmalarını teşvik ettik. Bürokrasiyi iyice azalttık. Güneş enerjisine en hızlı izin veren rekabetçi bir OSB’yiz. Şu anda bölgemizde bulunan sanayicilerimiz faydalandığı güneş enerjisi santrallerinin toplam gücü 180 megawatt oldu. Sanayicinin enerji yükünü azaltmak için mutlaka farklı alternatifler bulunmalı. Güneş enerjisi santrallerinin kurulumunda üretim maliyetlerini düşürmek isteyen sanayicilere öncelik verilmeli. Öncelik ticari amaçla santral kuranlar değil üretim amacıyla kuranlar olmalı.” 

 

ÇEVRE BİZİM İÇİN ÖNCELİKLİ KONU

Enerjinin yanında suyun da önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Şimşek, Fırat’ın suyunun Gaziantep OSB’ye getirilmesi projesinin hayata geçirilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. OSB’deki altyapı ve üstyapı çalışmaları ile ilgli ibilgi veren Başkan Şimşek, “OSB’nin otobana bağlantı yollarını kısaltıyoruz. Bölgemizdeki MYO ve meslek lisesinde 3 bin kadar öğrencimiz sanayi ile iç içe eğitim alıyor. Bunun yanında çevreye duyarlı, çevreye zarar vermeyen bir OSB olmaya büyük özen gösteriyoruz. Çünkü artık ihracat yaptığınız ülkeler, sizin nasıl bir yerde üretim yaptığınızı, sanayi tesislerinizin çevreye zarar verip vermediğini de sorguluyor” diye açıklamada bulundu.

 

  "Türkiye'nin Potansiyeli ve İhracatın Finansmanı" başlıklı panele OSB Başkanı Cengiz Şimşek’in yanında Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yrd. Dr. Yıldız Özkök,  Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Mustafa İlker Özdem ve Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, İhracatı Geliştirme A.Ş (IGE) Genel Müdürü Kasım Akdeniz de konuşmacı olarak katıldı. www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 


Editor : Haber Merkezi
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ