USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YEREL

TESK Genel Başkanı Palandöken, Gaziantep ve Kilis’te esnafla buluştu

TESK Genel Başkanı Palandöken, Gaziantep ve Kilis’te esnafla buluştu
13-08-2022 20:08

 

GAZİANTEP- BEKİR ŞAHİN: Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Gaziantep ve Kilis’te Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik başkanlarını ziyaret etti oda başkanları ile bir raya geldi esnafın sorunlarını dinledi.

 

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret eden TESK Başkanı Palandöken burada bura da ESOB Başkanı İsmet Özcan ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi, aynı zamanda Oda başkanlarıyla da toplantı yaptı.

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  ziyaretsırasında gazetecilere, esnafın ayakta kalması için desteklenmesi gerektiğini söyledi.

 

Gaziantep'in dünyaya örnek bir şehir olduğunu anlatan Palandöken, "Gaziantep kendi kendine yetebilen, diğer şehirlere örnek olabilecek marka bir şehirdir. Pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlar zor günler geçirdi, geçirmeye de devam ediyor. Esnaf her zaman devletin, hükumetin, hükumetlerin ve insanların birlik ve beraberlikle yaşadığı her yerde 900 yıldır bir arada olmuştur. İşimiz bozuk da olsa iyi de olsa Allah'a çok şükür. 'Bugün ben siftah ettim, yanımdaki komşuya git' diyebilecek kadar cömertbir milletiz." Şeklinde konuştu.

 

Zincir marketlerin sayısının günden güne arttığını aktaran Palandöken, "Gaziantep'teki zincir market sayısını telaffuz edemiyorum. Neredeyse yerel esnafla yarışır halde. Bunların bize ne menfaati var? Açsınlar ticaret yapsınlar ama kuralına uysunlar. Haftanın yedi günü açık. Sabah bizimle beraber açıyor, gece bizden sonra kapatıyor. Dünyada böyle bir örneği var mı? Özel alanları, otoparkları var.

 

Peki bunlar Gaziantep'e ne yapıyorlar? Gaziantep'te üretileni İstanbul'a götürüyorlar, orada markalayıp tekrar buraya getiriyorlar. " ifadelerini kullandı. Gaziantep ESOB Başkanı İsmet Özcan, Palandöken'e günün anısına çeşitli hediyeler takdim etti.

 

TESK BAŞKANI PALANDÖKEN: ESNAFIN BİR NEFES KREDİSİNE İHTİYACI VAR

Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa dijitalleşme çağrısı yaptı.

Esnafın zamlardan yakındığını belirten Palandöken, esnafın zincir marketlerle adil rekabet edebilmesi için yasal düzenleme getirilmesini istedi.

Palandöken, haksız rekabetin dışında esnafın sosyal güvenlik açısından da sıkıntılarının olduğunu ifade etti.

Borçların üst üste geldiğini, esnafın bunu ödemekte zorlandığını anlatan Palandöken, esnafın bir nefes kredisine ihtiyacının olduğunu dile getirdi.

Esnafın dijital dünyaya ayak uydurması gerektiğine dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti: "Rakip çoğaldı. Getir, götür gibi motosikletli ekipler çıktı. İnternet üzerinden satış çıkıyor. Bunlara entegre olmak lazım. Esnaf ve sanatkar mutlaka bu siteme ayak uydurması lazım. Biz bu konuda TESK olarak önemli gelişme sağladık. Bu sistem içerisinde dijital dünyada yeni nesil esnafın yetişmesini sağlayacağız." 


Editor : Haber Merkezi
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA