USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KETEM ve Hayat kurtaranlara Teşekkürler

25-12-2019

Ehliyet değişimi için Aile Sağlığı Merkezine gittiğimde orda doktorum bana KETEM’de ücretsiz kanser testi ve mamografi çektiklerini söyledi ve orya mutlaka gidip test yaptırmam gerektiğini ve bu testin kadınlar için çok önemli olduğunu anlattı.

Doktorun önerisini dikkate alarak keteme gittim nasıl gittim anlatayım, belki bende bu yazdıklarımla bir hayat kurtarırsam ne mutlu bana. Bana haftanın belirli günleri KETEM’den servis geldiğini ve o gün sağlık ocağında olmam gerektiğini ifade ettiler. Servis test yaptırmak isteyen kişileri sağlık ocağından alıp, KETEM götürüyormuş, orda testleri yapıldıktan sonra bizi tekrar aldığı yer sağlık ocağına bırakıyormuş.

Bende ismimi yazdırıp söyledikleri gün sağlık ocağına gittim ve orda güler yüzlü hemşiremiz beni karşıladı ve bizleri servise bindirdi oradan bizim KETEM yolculuğumuz başladı.

Serviste benim gibi birkaç kadın daha vardı.

Servis bizi KETEME götürdü ve sonra gelip bizi tekrar alacağını söyledi.

Açıkçası biraz tedirgin olmuştum. Neden mi, kafamda bir sürü deli sorular acaba testlerim nasıl çıkacak diye geldi gitti. İster istemez tedirgin oldum.

Ama KETEM deki çalışanlar o kadar iyi insanlar ki, bizi güler yüzle karşıladılar ve benim kayıtımı açıp ve testlerimi yaptılar, sonuçlarında 1 ay sonra çıkacağını söylediler.

Bir ay sonra ben test sonuçlarımı almaya gitmedim, çünkü o sırada canım ablam 3 yıl çektiği kanser hastalığına yenik düşmüştü. Bende onun acısından verdiğim testleri unuttum.

Ben unuttum ama sağ olsun sağlık ocağımdaki hemşire ve KETEM’dekiler unutmamış beni aradılar test sonuçlarını niye gidip almadığımı sordular, bende taziyemiz var ondan gidemedim dedim, ama mutlaka KETEME  gidip sonuçları almam gerektiğini söylediler.

Ve ciddi bir durum olduğunu, ihmal etmememi söylediler.

Bende tamam yarın gelip alırım dedim ve sabah gidip sonuçları  Aile Merkezinde aldım. Doktorumla görüştüm oda  beni Mücahitler Hastanesinde Dr. Evrim Koç’a yönlendirdi.

Dr Evrim hoca ile görüştüm. Sonuçları görünce tekrar test yaptı ve test sonuçları 15 gün sonra çıktı çıkan sonunca göre hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine biz biraz doktor arayışına girdik. En çok önerilen ve branşında çok iyi bir hekim olduğu ifade edilen Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde PROF. DR. METE GÜROL UĞUR beye ulaştık.  Dr Gürol Bey ile tanıştık, oda test sonuçlarımı görünce acilen ameliyat kararı aldı ve ben orda başarılı bir şekilde ameliyatımı oldum.

Zor bir ameliyattı, Patoloji sonuçlarımda çok şükür  temiz çıktı, şuan iyiyim ve işimin başına tekrar geçtim.

Şimdi bu hayati önem taşıyan bu sağlık konusunda beni önceden uyaran, tedavi eden ve bu süreçte ilgisini esirgemeyen doktor ve sağlık çalışanlarına elbette kocaman bir TEŞEKKÜR ediyorum. İyiki varsınız. Bugün ben onların sayesinde ayaktayım ve iyiyim.

Çünkü erken tanı ve erken tedavi hayatımı kurtardı.

Bundan sonraki süreçte 6 ayda bir doktoruma gidip kontrollerimi düzenli yapmam gerekiyor.

Stresten, üzüntüden uzak olmam gerekiyor.

Fakat sizlerde az çok bizlerin durumunu biliyorsunuz, stres ve üzüntüden nasıl uzak durayım, bu mümkün mü?

23 Yaşında, hayatının baharında, biricik kızımı kara toprağa gelin verdim. Buna sebep olan kişi şuan hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam ediyor.

Nasıl bir Adalet, nasıl bir hukuk, varın siz hesap edin.

Buna nasıl can dayansın.

Düşündükçe, stres kelimesi hafif kalıyor. Bu acının yanında gelde stresten, üzüntüden uzak dur.  Soruyorum size bu acıyı düşündükçe, deli olmamak mümkün mü?

Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde katile 5 yıl 3 ay indirimli ceza veren yargıçlara soruyorum; vicdanları sızlatan verdiğiniz bu karar ile sizin içiniz rahat mı?

Katili ödül gibi verdiğiniz o karardan sonra kafanızı yastıklarınıza rahatça kolyabiliyor musunuz, rahat uyuya biliyor musunuz?

Eğer benim kızımın yerinde sizin kızınız olsaydı, yine bu kararı verebilir miydiniz?

Şunu belinki sizin verdiğiniz bu ödül gibi cezalardan dolayı, bu katiller cesaret alıp kızlarımızı ve kadınlarımızı öldürüyor ve bu cinayetlerin ardı arkası kesilmiyor.

Kadın cinayetlerinde Feray, ne ilk nede sonuncu oldu.

Hala siz böyle kararlar vermeye devam edin,  böyle kararlar verdiğiniz sürece bir gün sizin de kızınız, eşiniz ya da bir yakınınız öldürülür. O zaman mı anlayacaksınız bu vahşiliği.

Kıymetli okurlarım, size tekrar soruyorum, bu durumda mümkün mü stresten ve üzüntüden uzak durmak.

Son olarak tekrar ifade edeyim, benim ameliyat olduğum 40.ncı gün, sağ olsun, KETEM VE SAĞLIK Ocağında sağlık çalışanları sürekli beni arayıp, durumumu soruyor ilginiz için tekrar çok TEŞEKKÜR ederim. İyi varsınız.. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?