Hava Durumu

İslahiye T Tipi Cezaevinde mahkumlar açlık grevinde

İslahiye T Tipi Cezaevinde mahkumlar açlık grevinde

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2022 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
İslahiye T Tipi Cezaevinde mahkumlar açlık grevinde

 

GAZİANTEP- BEKİR ŞAHİN: TBMM İdare Amiri Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul Gaziantep İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde hak ihlallerine karşı 7 tutuklu mahkûmun 6 Nisan’dan buyana süresiz-dönüşümsüz açlık grevi başlattıklarını belirterek, açlık grevinde olan mahkumlara yeteri kadar şeker, tuz, limon gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanmadığı ileri sürdü.  Milletvekili toğrul konuyu TBMM’ye taşıyarak Adalet Bakanlığının yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep İslahiye T Tipi kapalı cezaevinde insan hakları ihlalleri olduğunun kendisine iletildiğini belirterek, “Tutuklular, Mardin’den Antep İslahiye Kapalı Cezaevi’ne sevk edildikleri sırada cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kalmalarını avukatları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi aracılığıyla beni bilgilendirdiler. www.yenicizgihaber.com

Aynı zamanda tutukluların, cezaevinde günlük sayımlarda askeri düzen şeklinde sesli komut ile sayıma maruz kaldıkları, telefon ve görüşme yerlerine geliş-gidiş sırasında askeri sıra şeklinde yürütülmeye zorlandıkları, günlük sayım askeri düzende gerçekleştirilmediği takdirde gardiyanların fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldıkları tarafıma iletildi.

 

Yaşanan bu kötü uygulamalardan kaynaklı 7 tutuklu maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı 6 Nisan’da başlatmış oldukları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 15 gündür devam ediyor. Fakat süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutukluların yeteri kadar şeker, tuz, limon gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanmadığı söylenmektedir. Bahsi geçen nedenlerle Gaziantep İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevi yönetiminden iddialara ilişkin bilgi alınması için Komisyonunuzun devreye girmesini arz ve talep ederim diyerek” Adalet Bakanlığının yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığına önerge verdi. www.yenicizgihaber.com

 

TBMM İdare Amiri Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği önergede şu soruları sordu ve yanıtını istedi.

1- İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde mahpusların işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

2- İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde infaz memurlarının ve cezaevi yönetiminin mahpuslara yönelik işkence, kötü muamele ve insan hakkı ihlallerine ilişkin Bakanlığınız adım atacak mıdır?

3- İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan ihlallerin ve keyfi uygulamaların önlenmesi amacıyla hangi tedbirleri alacaksınız?

4- İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde mahpuslara işkence ve kötü muamelede bulunan infaz memurları hakkında soruşturma açılacak mıdır?

5- Süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutuklulara insani ve adil bir yaklaşım sergilenmemesinin nedeni nedir?

6- İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutukluların şeker, tuz, limon gibi zaruri ihtiyaçları neden karşılanmıyor? www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.