Hava Durumu

Mimar Başak Cengiz’i öldüren katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Mimar Başak Cengiz’i öldüren katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2022 19:31
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Mimar Başak Cengiz’i öldüren katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

 

 

İSTANBUL- Ataşehir'de mimar Başak Cengiz'i yolda yürüdüğü sırada samuray kılıcıyla öldüren Can Göktuğ Boz, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

 

Ataşehir'de 9 Kasım 2021 tarihinde 28 yaşındaki mimar Başak Cengiz'i yolda yürüdüğü sırada samuray kılıcıyla öldüren Can Göktuğ Boz'un(27), "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle yargılandığı dava karar bağlandı.

 

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen tutuklu sanık Can Göktuğ Boz, Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, Başak Cengiz'in ailesi ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

 

CEZAİ EHLİYETİ TAM ÇIKTI

 

Mahkeme başkanı, sanığın cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığına ilişkin istenen nihai raporun Adli Tıp Kurumu'ndan geldiğini tutanağa geçirdi. Raporda, suçun işleniş tarzı, suç işleme ve suça karşı kendini savunma mantığı, suç öncesi, esnası ve sonrası tutum ile davranışları gibi hususların değerlendirilmesi sonucu sanıkta herhangi bir akıl hastalığı veya zeka geriliğinin saptanmadığı, akıl sağlığının yerinde olduğu ve cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

 

Gelen rapora ilişkin konuşan sanık Can Göktuğ Boz, “Bir özel hastane doktoru benim beyin hücresindeki zararımdan dolayı ölebileceğimi söylemişti. Türkiye'de beyin hücrelerinde en çok zararı olan kişi olabilirim” dedi.

 

‘EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILSIN'

 

Bunun üzerine söz alan Başak Cengiz'in babası Avni Cengiz, “Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Nişanlısı Mahir Mızrak da sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

 

Başak Cengiz'in annesi Beyhan Cengiz, “Sizin sorduğunuz soruları anlayarak cevap verebiliyor. Bu nasıl bir hastalıktır ki hiçbir şeyi unutmuyor. Zalimin geçmiş yaşantısında ne olduğu ben ilgilendirmiyor. Yıllarca plan kurup 1 metre kılıcını kuşanıp pusu kurup, habersiz birine acımasızca saldırıyor. Şeytan yaptırdı diyor. Madem şeytanın lafını dinleyip can alıyor. Kendi neden hala yaşıyor. Şeytan kendini öldür diyor diye savunma yapmıştı. Sıra kendisine gelince şeytanı dinlemiyor. Kendi canı söz konusu olduğunda şeytanı bertaraf ediyor” dedi.

 

Sanık suçunu itiraf ettiğini belirten acılı anne, “Başak Cengiz hayatında örnek bir insandı. Bu dava sonucunda da örnek bir karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

 

Cengiz ailesinin avukatı Mustafa Tırtır, sanığın akli dengesinin yerinde olduğunu söyleyerek, takdiri indirim sebeplerinin uygulanmamasını ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatı da, “Tasarlamanın yasal unsurları oluşmamıştır. Lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep ederiz” dedi.

 

Son sözü ve savunması sorulan sanık Can Göktuğ Boz ise, “Söyleyecek bir şeyim yoktur” diye konuştu.

 

MAHKEME BİR BUÇUK SAAT SÜREN ARANIN ARDINDAN KARARINI AÇIKLADI

 

Mahkeme heyeti, sanık Can Göktuğ Boz'u “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı. Sanık ayrıca, “silahla tehdit” ve “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet” suçlarından 5 yıl hapisle cezalandırıldı. 

 

AİLE KONUŞTU

 

Mahkeme, Can Göktuğ Boz'u, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı. Mahkeme, cezada takdiri indirim hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

 

“BUGÜN BAŞAK'IN BAYRAMI”

 

Karar duruşmasının ardından Başak Cengiz'in ailesi ve avukatları adliye önünde açıklama yaptı. Başak Cengiz'in annesi Beyhan Cengiz, “Bugün Başak Cengiz'in bayramı. Hakim, kadınlara umut olacak haberi verdi. Davamız sonuçlandı. Ben inanıyorum ki, idam kararı olsaydı Türkiyemizde onu bile vereceklerdi. Ellerinde en ağır ceza neyse zalime onu verdiler. O yüzden hakime, savcıya, avukatlara, yanımda olan insanlara binlerce kez teşekkür ederim. Zalimler kadınların yakasından düşün artık. Zalimlere fırsat vermeyeceğiz. Ne olursa olsun Başak geri gelmeyecek. Şu mübarek Ramazan gününde orucumu Başak'ımın bayramıyla açacağım. Hakimin ağzından çıkan kelimeye odaklandım. İnanın çok acı. Ama kadınlara umut oldu. Hakim, umut kararını verdi. Haklının yanında durdu” dedi.

 

"ADALET TECELLİ ETTİ"

 

Baba Avni Cengiz, “Adalet tecelli etti. Sanık en ağır cezayı aldı. Karardan dolayı memnunuz. İnşallah bir daha kadın cinayetleri yaşanmaz. İnsanlar da üzülmez” diye konuştu.

 

“BAŞAK GERİ GELMEYECEK ANCAK SUÇ CEZASIZ KALMADI”

 

Ailenin avukatı Mustafa Tırtır ise, “Bugün karar günüydü. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi son derece adilane bir yargılama yürüterek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Aslında çok da gerek olmamasına rağmen önce Gözlem İhtisas Dairesi'nden, ardından 4. İhtisas Kurulu'ndan rapor almasına rağmen, herhangi bir çelişki olmamasına rağmen, sanık avukatlarının taleplerini kabul ederek, Adli Tıp Üst Kurulu'na gönderdi. Adli Tıp Üst Kurulu sanığın cezai ehliyetinin tam olduğuna karar verdi. Mahkeme bugün Adli Tıp Üst Kurulu'nun kararına göre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Açıkçası yargılamanın kısa süre içerisinde sonuçlanması ve böylesine adil bir karar vermesi, üstelik suçun işleniş şekline göre takdiri indirim hükümlerinin uygulanmaması bizce son derece yerindeydi. Annesinin söylediği üzere Başak geri gelmeyecek. Ancak bir suç cezasız kalmayacak” dedi. İHA

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.