Hava Durumu

Cezaevindeki tutuklu eski belediye başkanları serbest bırakılıyor

Cezaevindeki tutuklu eski belediye başkanları serbest bırakılıyor

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2024 07:24
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 10:35
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Cezaevindeki tutuklu eski belediye başkanları serbest bırakılıyor

Cezaevindeki tutuklu eski belediye başkanları serbest bırakılıyor

 

 

Eski Hakkari Belediyesi Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, 10 yıl sonra tutuklu bulundukları cezaevlerinden tahliye edildi. Başkale eski Belediye Başkanı Hecer Sarıhan da 5 yıllık tutukluluğun ardından tahliye oldu.

 

Hakkari merkezde 14 Ağustos 2015’te yapılan “öz yönetim” açıklamasına katıldıkları için gözaltına alınan eski Hakkari Belediye Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, 23 Ağustos 2015'te çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

 

Hakkari 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Mart 2016’da “Devletin birlik ve beraberliğini bozmak” iddiasıyla Hatipoğlu ve Çiftçi’ye 15’er yıl ceza verdi.

 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, eşbaşkanlar ve birlikte yargılandıkları 8 kişi hakkında verilen cezaları bozdu. Yeniden yapılan yargılamada, 26 Ocak 2018’de belediye eşbaşkanlarına 11 yıl 3'er ay hapis cezası verildi.

 

MA’nın haberine göre, eşbaşkanların avukatları, “Makul sürede yargılanma, yüzyüzelik ilkesi ile kişi hürriyeti ve güvenlik hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

 

AYM, eşbaşkanların duruşmada hazır edilmemesini, “Adil yargılanma hakkının ihlali” olarak değerlendirerek, açıklanan gerekçelerle yeniden yargılama kararı verdi. Dosya, Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yeniden gönderildi. AYM’nin adil yargılama hakkı ihlali sonrası yeniden yargılanan eski Hakkari Belediyesi Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’ye 11 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. Yaklaşık 10 yıldır farklı birçok cezaevinde olan Eşbaşkanlardan Hatipoğlu, Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden, Çiftçi ise Diyarbakır Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden tahliye edildi.

 

HACER SARIHAN TAHLİYE OLDU

 

Öte yandan eski Başkale Belediye Başkanı Hecer Sarıhan, 5 yıllık tutukluluğun ardından tahliye oldu.

 

Van'ın Başkale ilçesinde 7 Haziran 2012 yılında eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Belediye Başkanı Hecer Sarıhan, KCK üyeliği davasında gözaltına alındı.

 

9 Haziran 2012 yılında sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakılan Sarıhan, KCK davasından tutuksuz yargılanması devam etti. 2018 yılında, “örgüt üyeliği” suçlamasından cezası onan Sarıhan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 5 yıl tutuklu bulunan Sarıhan cezasını tamamlaması nedeniyle tahliye edildi.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.