Hava Durumu

Türkiye’de 7 siyasi partiden ortak açıklama: Siyasi kumpas davalarına karşı kenetleneceğiz

Türkiye’de 7 siyasi partiden ortak açıklama: Siyasi kumpas davalarına karşı kenetleneceğiz

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 19:17
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Türkiye’de 7 siyasi partiden ortak açıklama: Siyasi kumpas davalarına karşı kenetleneceğiz

 

 

ANKARA- HDP, EMEP, TİP, EHP, Halkevleri, SMF, TÖP ve HDP'li çok sayıda üye ve yöneticiye, başlatılan operasyona karşı ortak açıklama yapıldı.

 

Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), HDP üye ve yöneticilerine, daha önceki dönemlerde görev yapmış belediye eş başkanlarına dönük başlatılan operasyona ilişkin ortak açıklama yayımladı.

 

Bu sabah Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan operasyonda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı hatırlatıldı ve "Siyasi kumpas davalarına karşı daha fazla kenetleneceğiz" denildi.

 

Açıklamada, "AKP-MHP iktidarının elinde bir şiddet aygıtına dönüştürülen yargı eliyle HDP’ye ve muhalif kesimlere yönelik yürütülen bu saldırılar ne ilk ne de sondur. İktidar kaybettikçe toplumsal muhalefete ve demokratik siyaset alanına saldırmaktadır. AKP-MHP iktidarı başta Kürt halkı olmak üzere bütün toplumsal muhalefet güçlerinin siyaset yapabileceği demokratik mücadele zemini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır" ifadeleri yer aldı.

 

MUHALİF GÜÇLER TASFİYESİEDİLMEK İSTENİYOR

7 Siyasi partinin ortak açıklamasından şunlara dikkat çekildi:

 

"Bütün dönemlerde farklı bahaneler ve isimlerle demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik gerçekleştirilen bu operasyonların ortak amacı, Türkiye’de tekçi ve otoriter bir rejime karşı mücadele eden ve Türkiye halklarının, ortak, eşit ve özgür yaşamını kurma iddiasında olan muhalif güçleri tasfiye etmektir.

 

Demokratik siyasetten korkanların başvurduğu siyasi kumpas operasyonları nafile olduğu gibi tehlikelidir ve karanlıktır. Özgürlükten, eşitlik ve barış mücadelesinde ısrar edenler olarak her türlü kumpas davasının karşısında durmaya devam edeceğiz.

 

Siyasi operasyonlar ve hukuk dışı uygulamalarla, demokratik mücadele alanının yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde, demokrasi güçleri olarak bu saldırıları boşa çıkarmak için daha fazla kenetlenip mücadeleyi büyüteceğiz.

 

Demokrasi güçleri olarak çok bedel ödedik, korkmadık, yılmadık ve geri adım atmadık. Türkiye halklarının demokratik, ortak ve özgür geleceği için inatla ve kararlılıkla demokrasi yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. HDP’ye yönelik bu saldırılar Türkiye’deki bütün muhalefete, demokrasi güçlerine, ortak yaşam ve mücadele umuduna ve halkların kardeşliğine yönelik saldırılardır. Bu çerçevede, halklarımız ve demokratik kamuoyunu HDP ile dayanışmaya çağırıyoruz." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.