USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YEREL

Çiftçiler, Hububat Alım Fiyatlarında, belirsizliğin giderilmesini istiyor

Adıyaman'ın Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, TMO'nun hububat alım fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çiftçiler, Hububat Alım Fiyatlarında, belirsizliğin giderilmesini istiyor
01-06-2023 15:18
ADIYAMAN

ADIYAMAN- Hasat sezonun başlamasıyla çiftçinin gözü ve kulağının TMO'dan açıklanması beklenen hububat alım fiyatlarının belirlenmesine yöneldiğini belirten Kahta Ziraat OdasıBaşkanı Rüştü Turanlı, hasat döneminin başlamasıyla beraber hububat alım fiyatların belirsizliğinin çiftçileri zor durumda bıraktığını söyledi. Kahta çiftçisi Cumhurbaşkanımıza seçimde görevini yaptı. Çiftçilerimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan hububat alım fiyatlarının açıklanması için müjdeli haberi bekliyor Başkan Turanlı, "Hasat sezonun başlamasıyla beraber çiftçinin gözü kulağı TMO'dan açıklanması beklenen hububat alım fiyatlarının belirlenmesine yöneldi.

Ülkemizde, geçen günlerde hububat hasadı başladı. Hasadın başlamasıyla, hububat alım fiyatların belirsizliği, çiftçilerimizi zor durumda bırakıyor. Bir yıl boyunca bir karış toprağını tüm zor şartlara rağmen boş bırakmadan eken çiftçilerimiz, müjdeli haberi bir an önce duymak istiyor. Bu belirsizliğin giderilmesini bekliyor. Küresel iklim değişimi sonucunda ülkemizde yaşanan deprem, don, dolu ve sel gibi doğal afetlerden kaynaklanan üründe verim kayıpları bir yana, hasadın başlamasıyla birlikte açıklanması beklenen hububat alım fiyatlarının gecikmesi, çiftçilerimizi zor durumda bırakmakladır. 2023 yılında yaşanan gübre, mazot, bitki koruma ürünü vb. girdilerin aşırı şekilde artmasına rağmen üretimin sürdürebilirliği için çiftçilerimiz, toprağa küsmeden üretime devam etti.

2023 yılının tüm olumsuzluklarına rağmen hasada kadar dayanan çiftçilerimiz, fiyat belirsizliğinden dolayı sıkıntılar yaşamaktadır. Hasadını yapan ve hasat sürecinde olan çiftçilerimiz uzun ve sıkıntılı bir sezonun ardından alım fiyatlarının açıklanması ve fiyatların girdi maliyetlerinin de göz önünde bulundurularak, özellikle çiftçilerimizin alın terinin tüccarların iki dudağı arasından çıkacak alım fiyatına mahkum ettirmeden tekelcilerin değil, devletimizin söz sahibi olacağı istikrarlı, ileriye dönük üretimde sürekliliği sağlayacak, üreticilerimizi memnun edecek TMO hububat alım fiyatların açıklanmasını bekliyoruz. Tüm çiftçilerimize kazasız belasız ve tüm felaketlerden uzak bereketli bir yıl olmasını diliyorum” dedi. www.yenicizgihaber.com 


Editor : Yönetici
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA