USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sendika

Eğitim-İş Şube Başkanı Arpat: Sivas katliamını unutmayacağız, karanlığa teslim olmayacağız!

Eğitim İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat 30 yıl önce Madımak Oteli’nde 33 aydın, sanatçı, yazar ve 2 otel çalışanı toplam 35 insan yakılarak katledildi.

Eğitim-İş Şube Başkanı Arpat: Sivas katliamını unutmayacağız, karanlığa teslim olmayacağız!
02-07-2023 17:01

 

GAZİANTEP- AYSEL ŞAHİN:  2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve tarihe “insanlık suçu” olarak geçen katliamın üzerinden 30 yıl geçtiğini hatırlatan Eğitim İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, “35 insanımızın yaşamına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlık dehlizlerine çekmeye çalışan bu cumhuriyet karşıtı gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz” dedi.

 

Eğitim İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında

30 yıl önce Madımak Oteli’nde 33 aydın, sanatçı, yazar ve 2 otel çalışanı toplam 35 insan yakılarak katledildiğini hatırlatarak açıklamasına şöyle devam etti:

 

CUMHURİYET KARŞITI GERİCİ EYLEMİ BİR KEZ DAHA ŞİDDETLE KINIYORUZ

“12 Eylül faşizminin öncesi Kahramanmaraş’ta ve Çorum’da faşist güruhlar eliyle oynanan ve din, mezhep, etnik kimlik farklılıklarını bir yana bırakarak emperyalizme karşı omuz omuza savaşarak çağdaşlaşmanın kapısını aralayan halkı yeniden bölme oyunu Sivas’ta da denendi. Orada yakılan yalnızca masum insanlar değildi. Orada katledilmek istenen adaletti,  çağdaşlıktı, bağımsızlıktı ve özgürlüktü. Orada katledilmek istenen insanlıktı.

 

Aradan geçen 30 yılda katliamın sorumluları baştan savma bir şekilde yargılanmış, göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmış ancak katliamda yöneticilerin ve siyasi iradenin rolü sorgulanmamıştır. Bazı demokratik kitle örgütlerinin "insanlık suçunda zaman aşımı olmaz" talebiyle açtığı davada, “zamanaşımı kararı” verilmesini dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, “Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun” diye değerlendirmiş ve açıkça taraf olduğunu ilan etmiştir.

 

Ellerini kollarını sallaya sallaya gezen katiller, AKP’nin güdümündeki devlet eliyle ödüllendirilmiş, Sivas davasında katliamcıları savunanlar milletvekili, bakan olmuşlardır. Unutulmamalıdır ki, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmaz.

 

Geçmişteki bu acı derslere rağmen bugün hala, farklı inanç grubundaki yurttaşlara, muhaliflere, laikliğin savunucularına tehditler yükseltilmekte, mezhepçilik, tekleştirme, öteki gördüğünü sindirme ve ezme, bir devlet politikası haline getirilmektedir.”

 

KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ!

Eğitim-İş olarak Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, halkımızın Cumhuriyet değerleriyle bütünleşmiş olması sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklarını ileri süren Ali Arpat, “Toplumsal barışı tehdit eden saldırı ve katliamlar, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşama isteğini asla kıramayacaktır. Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız! Karanlığa teslim olmayacağız!  www.yenicizgihaber. com YENİ ÇİZGİ


Editor : Yönetici
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA