USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sendika

İzmir'de halk zamlara karşı sokağa indi

İzmir Alsancak Limanı’nda toplanan DİSK’e bağlı Genel İş, Birleşik Metal İş, Lastik İş, Sosyal İş ve Emekliler Sendikası üyesi işçiler, Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yürüdü

İzmir'de halk zamlara karşı sokağa indi
27-07-2023 22:16

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği, “Zamlara, adaletsiz vergilere, asgari yaşama hayır” diyerek meydanlara indi. Halk, emekçilerin eylemine destek verdi. . Kitle sık sık “Zam, zulüm, işkence işte AKP”, “Hükümet istifa”, "Vergide adalet istiyoruz" sloganları attı.

 

 

İzmir Alsancak Limanı’nda toplanan DİSK’e bağlı Genel İş, Birleşik Metal İş, Lastik İş, Sosyal İş ve Emekliler Sendikası üyesi işçiler, Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yürüdü. İşçiler, sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Zam, zulüm, işkence işte AKP”, “Hükümet istifa”, "Vergide adalet istiyoruz", "Birleşe birleşe kazanacağız’ ve "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları attı. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde sona eren yürüyüşün ardından eyleme katılanlara hitaben açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yaptı.

 

EKONOMİK KRİZİN HER GEÇEN GÜN DERİNLEŞİYOR

Ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğini, buna bağlı olarak işçilerin ve emekçilerin geçim sorunlarının da büyüdüğünü belirten Sarı, "Dövizi kontrol altına aldık", "Enflasyon düşüyor" gibi söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. "Döviz ve akaryakıt rekor üstüne rekor kırıyor, enflasyon ise yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor" diyen başkan Sarı, "Çarşıda, pazarda ve markette zamlar, hız kesmeden devam ediyor. Yani seçimlerden önce kaşıkla verilen ne varsa şimdi kepçeyle, kazanla geri alınıyor. Türkiye’nin tüm değer ve güzellikleri, ülkemizin tüm kaynakları, yabancı sermaye ve dolar milyarderleri için ‘kelepir mala’ dönüşüyor. Paramız değer kaybettikçe, bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Türk Lirası hızla değer kaybedip, paramız pul oldukça, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor, ülkemiz gün geçtikçe fakirleşiyor. Öyle ki işçinin, emekçinin, emeklinin ve dar gelirlinin sırtına yükledikleri zamlarla, yandaşlarının ve kendilerinin ceplerini doldurmaya devam ediyorlar” dedi.

 

 

İŞÇİYLE PATRONUN AYNI ORANDA VERGİ VERMESİ ADİL Mİ?

Vergide de, gelirde de adalet olmadığını vurgulayan Memiş Sarı, "Düşük belirlenen vergi dilimleri yüzünden milyonlarca işçi yıl içinde üst vergi dilimine geçiyor. Patronların vergileri sıfırlanırken, biz dilim dilim soyuluyoruz. KDV-ÖTV gibi tüketimden alınan dolaylı vergilerin artırılması ile yük yine bizim sırtımıza biniyor. Buradan soruyoruz: İşçiyle patronun aynı oranda vergi vermesi adil mi? Tüm bu ağır koşullar bizleri kuşatırken, ücretlerdeki erime ise her geçen gün artıyor. Toplu iş sözleşmeleri ile elde edilen ücret artışları, artan hayat pahalılığı karşısında, zaman içinde eriyor. İşverenler bu sefer de ekonomik ve siyasal belirsizlikleri ileri sürerek, toplu sözleşmelerde işçi ücretlerini baskılamaya çalışıyor. Ülke genelinde, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli işçi sayısı zaten yüzde 10. Böyle bir ortam içerisinde, asgari ücret tüm sendikalı işyerlerini de kuşatmış durumda. Merkezi idareye bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında, en düşük ücretin, net 20 ila 22 bin TL seviyesine geldiği bir ortamda tüm işçilerin, emekçilerin, emeklilerin de ücretlerinde iyileştirme yapılması, artık kaçınılmazdır. Konfederasyonumuz DİSK’e bağlı sendikalar, siyasal iktidarın, fabrikaların ve belediye işverenlerinin, işçilere reva gördükleri düşük ücret dayatmasını, kırmaya kararlıdır. Örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde ve meydanlarda insanca yaşayacak bir ücret için, mücadelemizi yükselteceğiz” diye konuştu.

 

ZENGİNİ DAHA ZENGİN, YOKSULU DAHA YOKSUL YAPAN BU DÜZENE KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ

DİSK Ege Bölge Temsilcisi MemişSarı, milyonlarca emeklinin açlığa mahkum edildiğini belirterek açıklamasına şöyle devam  etti:

"Yıllarca emek vermiş, çalışmış, üretmiş, alın teri dökmüş milyonlarca emekli açlığa mahkûm edildi bu ülkede, emekliler asgari ücretin bile altında 7 bin 500 liraya layık görüldü. Adalet nerede, insanlık nerede, vicdanlar nerede? Elinizi cebimizden çekin. Yeter artık! Geçinemiyoruz, geçinemiyoruz, geçinemiyoruz! Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu düzene karşı sesimizi yükseltiyoruz: Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz! KDV-ÖTV gibi adaletsiz dolaylı vergiler düşürülsün. Gelir vergisi tarife ilk dilim oranı ücretlilerde yüzde 10’a düşülsün. Vergi tarife dilimleri artırılsın. Ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kârdan, ranttan daha fazla vergi alınsın. Az kazananın az, çok kazanın çok vergi ödediği bir vergi düzeni kurulsun. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilsin ve tüm emekli aylıkları bu oranda artırılsın.”


Editor : Yönetici
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA