USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Koronavirüsün yeni varyantı hız kesmeden yayılmaya devam ediyor! Kronik rahatsızlığı olanlar acil önlem almalı

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), son dönemlerde tüm dünyada Kovid-19 vakalarında görülen artış nedeniyle özellikle risk grubundakilere maske kullanımının gerekliliğini duyurdu.

Koronavirüsün yeni varyantı hız kesmeden yayılmaya devam ediyor! Kronik rahatsızlığı olanlar acil önlem almalı
04-09-2023 11:32

Koronavirüs'ün yeni varyantı olan Eris, tüm dünyada hızla yayılmaya başladı. Salgının yayılmasıyla birlikte birçok uzman tarafından önlem alınması gerektiği vurgulanıyor. Son olarak 80 yaş ve üstü başta olmak üzere, kalp ve diyabet hastalarının maske takması gerektiğine dair uyarılar yapılırken "Maskeler geri mi geliyor?" sorusu gündemdeki yerini aldı.

 

 

"ÜLKEMİZDE ŞÜPHENİLEN VAKALARA PCR TEST YAPILIYOR"

Türk TORAKS Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. İpek Candemir konuya ilişkin yaptığı konuşmada “Tüm dünyada COVID-19’un EG.1 (Eris) varyantının artış gösterdiği, pek çok ülkede baskın olarak gözlenen varyant olduğu bildiriliyor. Bu varyantın hızla yayılmasına karşın hastalık şiddetinde bir artış izlenmemiş olması sevindirici. BA.2.86 varyantı ise ‘İzlenmesi gereken varyantlar’ olarak güncellendi. Mevcut durumda ülkemizde riskli, şüphenilen vakalara PCR testi yapılıyor. Şu anki gözlemlerimize göre bu varyantın seyrinde grip önlemlerinin ötesine geçilmeyecek gibi görünüyor.” cümlelerine yer verdi.

 

"MASKE KULLANIMININ ZORUNLU HALE GETİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUZ"

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği’nden Dr. Berna Kömürcüoğlu: “Toplumun geneli için Maske kullanımının zorunlu hale getirileceğini düşünmemekle birlikte, vaka sayısının artması durumunda ileri yaştaki kişilerin ve kronik rahatsızlığı olanların kapalı alanda önlem amaçlı takması korunma açısından faydalı olacaktır.”


Editor : Yönetici
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA