Hava Durumu

Dünya bebekleri Şanlıurfa’da sergileniyor

Dünya gezgini Meltem Dağaşan, Karaköprü ilçesinde bulunan Oyun ve Oyuncak Müzesi'nde 'Geleneksel Kıyafetli Oyuncak Bebekler' sergisini açtı.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 17:44
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 17:44
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Dünya bebekleri Şanlıurfa’da sergileniyor

Şanlıurfa'da, dünya gezgini bir kadın, Türkiye Kültür Yolu Festivali çerçevesinde dünyanın birçok ülkesinden topladığı geleneksel kıyafetli bebeklerden oluşan koleksiyonunu sergiledi. Sergiyi gezenler, birbirinden renkli bebeklere hayran kaldı.

Dünya gezgini Meltem Dağaşan, Karaköprü ilçesinde bulunan Oyun ve Oyuncak Müzesi'nde 'Geleneksel Kıyafetli Oyuncak Bebekler' sergisini açtı. Sergide, Dağaşan'ın Türkiye, Hindistan, Amerika, Çin, Japonya, Uganda, İsveç, Norveç, Endonezya, İtalya, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Makedonya, Özbekistan, Moğolistan, Meksika gibi ülkelerden koleksiyonuna kattığı geleneksel kıyafetli yaklaşık bin 500 bebek yer alıyor. Dağaşan, koleksiyonunun geleneksel kıyafetli dünya bebeklerinden oluştuğunu söyledi.

Dünyanın neredeyse her ülkesi, adası, etnik grubunu burada sergilediğini anlatan Dağaşan, dünya barışı için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti. 15 yaşlarındayken arkadaşının Rusya'dan bir bebek getirmesiyle bu hikayenin başladığını aktaran Dağaşan, daha sonra kendisinin gezdiği ülkelerden bebekleri topladığını kaydetti.

Dağaşan, "Aslında amacım bu bebekleri evimin küçük bir bölümünde sergilemekti ama artık bu bir tutku ve yaşam biçimine dönüştü. O kadar büyüdü ki bunu insanlarla paylaşmak istiyorum. Bebek deyip geçmemek lazım. Bebek bir ülkenin kültürünü, sosyal yapısını, dini inancını, ekonomik durumunu pek çok şeyini yansıtmakta. Bunları bir araya getirme amacım ırk, dil, din herhangi bir ayrım olmadan bütün insanların bir arada yaşayabileceğini göstermek. Benim bebeklerim çok huzurlu, çok mutlu yaşıyorlar. Aslında çok güzeliz. Bütün bu farklılıklarımızla ve çeşitliliklerimizle güzeliz dünyada. Bu kadar farklı kültür, bu kadar farklı insan grubu olmasa dünya bu kadar güzel olmazdı. İsteğim odur ki işte savaşlar var, savaşlar devam ediyor. Bunların sona ermesi. Hep beraber buradaki gibi huzurla yaşayabilmek, bir arada olmamızın keyfini çıkartarak yaşayabilmek. Çeşitliliğimizin farkına vararak, bunun zevkine ererek bir arada yaşayabilmek ve özellikle çocuklar için bu farkındalığı oluşturmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Yoğun ilgi gören sergi, 2 Haziran’a kadar gezilebilecek. Sergiyi gezen çocuklar, bebeklere hayran kaldıklarını belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.