Hava Durumu

Özel MMT Amerikan Hastanesi’nden lenfoma hakkında bilgilendirme

Özel MMT Amerikan Hastanesi’nden lenfoma hakkında bilgilendirme

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 10:35
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Özel MMT Amerikan Hastanesi’nden lenfoma hakkında bilgilendirme

Özel MMT Amerikan Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Yusuf Dürmüş, Lenfoma (Lenf Kanseri) farkındalık günü nedeniyle bilgilendirme yaparak, Lenfomanın günlük bilgiler, tanı ve tedavi yöntemleri ile tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmeye başlandığını ve erken tanının hayat kurtardığını dile getirdi.

“Genellikle genç erişkin kişilerde ortaya çıkar”

Ailede bir bireyin lenfoma öyküsü olması riski arttırdığına dikkat çeken Dahiliye Uzmanı Dr. Yusuf Dürmüş, “Genellikle genç erişkin kişilerde ortaya çıkar. Kadınlarda erkeklere göre biraz daha sıktır. Hastalığın Hodgkin ve Hodgkin-dışı lenfoma olarak iki alt tipi vardır. Hodgkin dışı lenfoma biraz daha sık görülür. B lenfosit kaynaklı lenfomalar, T lenfositlere göre daha sık görülür. Hastalığın ilk keşif ile ele gelen ağrısız ve giderek büyüyen lenf nodlarıdır. Lenf nodu veya lenf düğümü dediğimiz yapılar vücudumuzda pek çok yerde bulunur. Özellikle cilde yakın olduğu için boyun, koltuk altı, kasık ve köprücük kemiği üzerinde bulunan lenf nodlarının büyümesi daha kolay fark edilir. Sert veya lastik kıvamında, 1 cm üzerinde olan ve boyut artışı gösteren, ağrısız lenf nodları ileri tetkik edilmelidir. Ayrıca hastalık keşifler arasında diyet yapmamaya rağmen hızlı kilo kaybı, geceleri atlet değiştirecek kadar terleme, yoğun halsizlik ve bitkinlik, kaşıntı, karaciğer ve dalak büyümesine bağlı karın ağrısı görülebilir. Göğüs kafesi içerisindeki lenf nodlarının büyümesi ve bası sonucu nefes darlığı, çarpıntı, yüzde ve boyunda şişme görülebilir” şeklinde konuştu.

“Tedavi için kemoterapik ilaçlar, radyoterapi, akıllı ilaçlar kullanılır”

Tanı yöntemlerinden ve erken teşhisin bu hastalıkta oldukça önemli olduğunu belirterek sözlerini tamamlayan Özel MMT Amerikan Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Yusuf Dürmüş, “Tanı için büyüyen lenf nodunun kapsülü ile beraber tamamen çıkarılması, kan tetkikleri, ultrasonografi ve tomografi genellikle yeterlidir. Hastalığının şiddetinin ölçülmesi için kemik iliği biyopsisi gerekir. Bazı hastalarda mide endoskopisi gerekebilir. Beyin tutulumu için beyin MR, evreleme için PET/CT gerekebilir. Hastalığın evresi ve tam kan sayımında bakılan beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri ve kan pulcukları hangi tedaviyi alacağı konusunda bize yol gösterir. Tedavi için kemoterapik ilaçlar, radyoterapi, akıllı ilaçlar kullanılır. Tedavi sonrası kemik iliği nâkili yapılarak hastalığın tekrarlanmasının önüne geçilir. Günlük bilgiler, tanı ve tedavi yöntemleri ile lenfoma tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Lenfoma’dan değil geç kalmaktan korkmalıyız, erken tanı hayat kurtarır. Lenfoma keşiflerinden herhangi birine sahipseniz en yakın dahiliye ve hematoloji uzmanına başvurulması önerilir” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.