Gaziantep’te eğitimcilere komik promosyon teklifine Eğitimiş'ten sert tepki

Gaziantep’te eğitimcilere komik promosyon teklifine Eğitimiş'ten sert tepki
Gaziantep’te eğitimcilere komik promosyon teklifine Eğitimiş'ten sert tepki

Gaziantep'te eğitim camiası promosyon miktarının acilen güncellenmesini istiyor

  

GAZİANTEP- BEKİR ŞAHİN: EĞİTİMİŞ Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, Gaziantep'te eğitim camiası için yapılan promosyon görüşmeleri içinden çıkılmaz hale geldiğini belirterek, “Ekonomik koşullar ve eğitim çalışanlarının alım gücündeki düşüş sebebiyle acilen promosyon miktarının güncellenmesini istiyoruz.

 

Konuyla ilgili olarak sendika binasında açıklama yapan şube başkanı Ali Arpat, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, 4 yıl için imzalanan 5.100 TL promosyon sözleşmesinin Eylül 2022 de fesh edildiğini hatırlatarak,  “26.09.2022 tarihinde yapılan 1. ihalede bir özel bankanın 32.920 eğitim çalışanı için verdiği 15 bin 500 TL promosyon ücretini "beklentileri karşılamadı" gerekçesiyle kabul edilmemiştir. 2. promosyon ihalesi 4 Ekim 2022 tarihine ertelenmiş fakat bu kez de artırıma katılan bankalar nerdeyse artırım yapmayıp rakamı 17.500TL civarına getirmişlerse de eğitim camiasını bir kere daha hayal kırıklığına uğratmışlardır. Söz konusu miktar, ekonomik gündem ve bütün kurum ve kuruluşlara verilen promosyon miktarları yanında çok komik bir rakam olup Gaziantep eğitim camiasında resmen infial yaratmıştır.

Maaş artırımları ve bütçe güncellemeleri de göz önüne alınarak 2023 yılının ilk ayları yapılacak promosyon görüşmelerinin daha sağlıklı miktarlarla eğitim emekçilerini memnun etmesi gerekirken 2 şubatta yapılan son ihalede yine aynı bankalar katılmış, hiç artırım yapılmadan ihale en yüksek teklifi veren Halkbank ta kalmıştır. Sonrasında deprem felaketi ile süreç bugünlere gelmiştir. www.yenicizgihaber.com

Farklı zamanlarda Eğitim İş sendikası yapıcı adımlar ile çözüm odaklı sonuçlar almak açısından sürecin muhataplarını iletişim halinde olmaya ve şeffaflığa davet etmiş ancak eğitim emekçilerinin dinlenerek sahadaki  düşünce ve tepkilerin dikkate alınması gerekliliği vurgulanmıştır. www.yenicizgihaber.com

Gelinen son noktada verilen teklif milli eğitim müdürlüğü tarafından çalışanlara bir anket çalışması ile sorulmuş ve bir istatik çıkarılmaya çalışılmıştır. Verilen anket seçenekleri eğitim çalışanlarını bir daha çıkmaza sokmuştur. Bu kadar çalışanı olan bir kuruma verilen promosyonun komik rakamlarla teklifi tarafımızca bir hakaret olarak görülmektedir.” Diye konuştu.

Çalışanların ekonomik koşullar karşısındaki durumlarının güncellenip alım güçlerini olumlu etkilemeyen teklif eğitimcilere bir hakaret olarak algılandığını hatırlatan Ali Arpat tepkisine şöyle devam etti:

 

EĞİTİMCİLERİN PROMOSYON HAKKINI SUİSTİMAL ETMEYİN

“Eğitimcinin hakkı, emeğinin karşılığı, kişi sayısının yüksek olması ve bankaların bu camianın maaş ve gelirlerini yüklenebilmesi karşılığı bir adım atılmadığı takdirde Eğitim iş sendikası olarak bireysel ve kitlesel anlamda acil eylem ve protesto planlarımızı hayata geçireceğimizi buradan kamuoyuna ilan ediyoruz. Bu çağrımıza diğer sendika ve eğitim çalışanı örgütlerinin de duyarsız kalmaması gerektiğini ısrarla vurguluyoruz.www.yenicizgihaber.com

Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim ve eğitim çalışanına verdiği değer ve buna paralel ekonomik vurgularını, günümüzde tam tersi yönde görmek bizleri ayrıca üzmekte ve hak edilmeyen bu tutumlara karşı her zaman ve koşulda mücadele edeceğimizi duyurmak isteriz.

Yapılan anket sonucunda 8.535 kişi 1. maddeyi, 14.365 kişi de 2. maddeyi işaretlemiş olup, bir o kadarı da tamamına karşı olmuştur. Bu durumda il milli eğitim müdürlüğü ve yetkili sendika bu sözleşmeyi imzalamamalıdır.

Burada bankaların birleşerek eğitim çalışanlarına verilecek promosyonu suistimal ettikleri algısı oluştu bizlerde. Çocuklarını emanet ettikleri eğitim çalışanlarına yaptıkları bu davranışı şiddetle kınıyor, derhal bu hatadan dönüşmesini bekliyoruz” www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.