Hava Durumu

Sarıyer Cemevi Başkanı Beyhan Gün’ün babası Kemal Gün, açlık grevine başladı

Sarıyer Cemevi Başkanı Beyhan Gün’ün babası Kemal Gün, açlık grevine başladı

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 13:08
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Sarıyer Cemevi Başkanı Beyhan Gün’ün babası Kemal Gün, açlık grevine başladı

Sarıyer Cemevi Başkanı Beyhan Gün’ün babası Kemal Gün, açlık grevine başladı

 

 

İSTANBUL- 20 Aralık 2022’den bu yana tutuklu olan PSAKD Sarıyer Şubesi Zeynep Yıldırım Cemevi Başkanı Beyhan Gün’ün babası Kemal Gün, açlık grevine başladı.

Kızının 28 Mart’ta görülecek duruşmasına kadar açlık grevi eylemini sürdüreceğini söyleyen Kemal Gün, “Bana başka bir imkan bırakmadılar. Kızım serbest kalana kadar direneceğim” dedi.

 

 

PİRHA’da yer alan habere göre, 15 Aralık 2022’de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şube Yöneticisi ve Saymanı Şimal Deniz, 16 Aralık’ta da PSAKD Sarıyer Şubesi Zeynep Yıldırım Cemevi Başkanı Beyhan Gün gözaltına alınmış, ardından 20 Aralık’ta tutuklanmışlardı.

 

PSAKD Sarıyer Şube Yöneticisi ve Saymanı Şimal Deniz, 21 Kasım’da tahliye olurken, PSAKD Sarıyer Şubesi Zeynep Yıldırım Cemevi Başkanı Beyhan Gün‘ün Antalya Manavgat S Tipi Hapishanesi’nde hücrede tutuluyor.

 

Beyhan Gün’ün ‘tutuklu arkadaşlarına para gönderme’ ve ‘Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin danışma kurulu toplantısına katıldığı’ suçlamalarıyla yargılandığı davanın bir sonraki duruşması 28 Mart’ta görülecek.

 

Beyhan Gün’ün babası Kemal Gün, kızının 28 Mart’ta görülecek duruşmasına kadar açlık grevine başladı.

 

“KIZIM SERBEST KALANA KADAR DİRENECEĞİM”

 

Kızının 13 aydır tutuklu olduğunu söyleyen Kemal Gün, “Hiçbir suçunun olmamasına rağmen itirafçıların beyanlarıyla kızım tutuklu ve duruşmayı 28 Mart’a ertelediler” dedi.

 

Gün, kızı Beyhan Gün serbest kalana kadar direneceğini belirterek, şunları söyledi:

 

“Haksız ve hukuksuz bir şekilde kızımı tutukladılar ve Antalya Manavgat S Tipi Hapishanesi’ne sürgün ettiler ve tek kişilik hücrede kalıyor. Sürekli kızıma baskı ve işkence yapıyorlar. Biz Aleviyiz yolumuzdan dönmeyiz. Biz Kerbela’da Hz. Hüseyin olduk başımız kesildi, Pir Sultan Abdal olduk darağacına çıktık, Hallacı Mansur olduk diri diri derimiz yüzüldü, Hacı Bektaş Veli olduk ihanete uğradık, Dersim’de Seyit Rıza olduk, Alevi olduğumuz için darağacına çıktık ve soykırıma uğradık. Biz yolumuzdan asla dönmeyiz. Kızımın 28 Mart’ta duruşması olacak o tarihe kadar açlık grevi eylemini sürdüreceğim, çünkü bana başka bir imkan bırakmadılar. Kızım serbest kalana kadar direneceğim.”

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.