Tüm Emekliler Sendikası: Hükümet yeni bir kölece düzen oluşturmak istiyor

Tüm Emekliler Sendikası: Hükümet yeni bir kölece düzen oluşturmak istiyor
Tüm Emekliler Sendikası Gaziantep Şubesi “Siyasi iktidar, şaibeli enflasyon hesabını baz alarak maaşları dizayn etmek istiyor. Bu hesaplar yıllardır gerçekliliğini yitirmiş, emeklileri ölüm sınırında yaşamaya mahkum etmiş, rasyonellikten uzak hesaplardır

GAZİANTEP- AYSEL ŞAHİN: TÜKİ’in Enflasyon verilerinin yalan, ülke gerçeklerinden uzak, insanların ceplerindeki paraları çalmaya yönelik, haksız ve hukuksuz emekliyi açlığa ve ölüme mahkum terk eden bir tespit olduğunu ileri süren emekliler, eylemleri sürüyor. CHP’nin emekliler başta olmak üzere geçim sıkıntısı yaşayan, ürünleri para etmeyen yurttaşlar için çiftçiler için saat 21.00’de ışık yakma söndürme eylemi düzenleyerek bu konuda desteklerini sürdürerek yurttaşları yalnız bırakmadı.

antep-emekliler-eylem-yapti-2.jpeg

Emekliye açlığa sürükleyen hükümetin politikalarına karşı Gaziantep’te tepkilerin sürdüren Tüm Emekliler Sendikası Gaziantep Şubesi üyeleri iktidarın isteği ile hazırlanan TÜİK’in yalan gerçek dışı enflasyon tespitleri ile açlığa mahkum edildiklerini ancak bunun yanı sıra akaryakıt ve elektrik başta olmak üzere hemen her şeye yüksek oranlara gelen zamlar altında silindir gibi ezildiklerini ileri sürüyorlar.

SİYASİ İKTİDAR EMEKLİYİ DİZAYN ETMEK İSTİYOR

Konuyla ilgili genel merkezin açıklamasını Gaziantep’teki kamuoyu ile paylaşan Tüm Emekliler Sendikası Gaziantep Şubesi “Siyasi iktidar, şaibeli enflasyon hesabını baz alarak maaşları dizayn etmek istiyor. Bu hesaplar yıllardır gerçekliliğini yitirmiş, emeklileri ölüm sınırında yaşamaya mahkum etmiş, rasyonellikten uzak hesaplardır. Bakanların açıklamalarına bakılırsa Temmuz ayında yapılacak maaşlardaki' kayıpların telafisi' düzenlemesi kök maaşlar üzerinden yapılacaktır. Bu durumda işçi ve Bağ Kur emeklilerinin çok büyük bir kısmının, ele geçen maaşlarında değişiklik olmayacaktır” diye ifade edildi.

HEMEN HERŞEYE ZAM ÜSTÜNE ZAM DEVAM EDERKEN, EMEKLİ NEDEN AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR

İktidarın maaş artışı dediği şey, zam veya maaş artışı değil, eriyen maaşların 2024 Ocak'ta ki, yani 6 ay önceki alım gücüne erişmesi düzenlemesi olduğunu hatırlatan Tüm Emekliler Sendikasının ortak açıklaması şöyle:

“Bu düzmece artış ile o bile mümkün gözükmüyor. Emeklilerin kayıpları ilk 6 aylık TÜİK enflasyon hesabı ile karşılanamayacağı gibi, gelecek 6 ay kayıplarımız daha da fazla olacaktır.

Şimdiden iktidar bir çok kaleme zam yapmaya başladı. Enerjiye en çok ihtiyaç duyulan bu mevsimde, elektriğe yüzde 38 zam yapıldı bile. 1 Temmuz'dan geçerli denerek, ilk 6 ay için düşük enflasyon hesabı oyununu, göz göre göre kurnazca sergilemekten çekinmediler. Aklımızla oyun oynuyorlar. Emeklileri, asgari ücretle çalışanları, yani emeğiyle, alın teriyle çalışanları aç bırakarak tasarruf yapılamaz. Bizler bırakın tasarruf yapmayı, açlıktan ölmemek için direniyoruz. Tasarruf yapılacaksa bu ülkenin kaynaklarına çökenlerin muslukları kesilsin. Bedel ödenecekse , ülkeyi bu duruma getirenler bedel ödesin.

BÜTÜN EMEKLİLERİN MAAŞLARINA 15 000 LİRA SEYYANEN ARTIŞ YAPILMALIDIR

Emeklilerin, emekçilerin yaşam boyu ödedikleri bedel yetti de, arttı da...Neresinden bakılırsa bakılsın, emeklilere, asgari ücretle çalışanlara yaşam hakkı tanımayan bu anlayışı, bu köle düzenini, bu sadaka sistemini asla kabul etmiyoruz. Yıllardır emeklilere ulusal büyümeden pay verilmiyor. Bu bile emeklilerin maaşlarında toplamda çok büyük oranda düşüşe neden olmuştur. Memurlara verilen seyyanen artışı, memurlar fazlasıyla hak etmiştir. Bu artışın yasa gereği memur emeklilerine de verilmesi gerekirken, yasa arkadan dolanılarak bu artış memur emeklilerine verilmemiştir. Aynı hak emekliler içinde hayatidir. Seyyanen artışın emeklilere de yapılması zorunludur. Acil olarak bütün emeklilerin maaşlarına 15 000 liralık seyyanen artış yapılmalıdır. Tekrar ediyoruz. Kısa vadede emeklilerin maaşlarına Temmuz'da kayıplarımızın telafisi ve gelecek 6 aylık hissedilen enflasyon oranı ve refah payına ilaveten 15 000 liralık seyyanen artış yapılmalıdır.

Uzun vadede ise 2008'de uygulamaya sokulan yasa kaldırılmalı, maaş güncelleme katsayısı ve maaş bağlama oranı yeniden düzenlenmelidir. Bu düzenlemede en düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenerek yapılandırılmalıdır. Acil olarak sağlığa erişim kolaylaştırılmalı ve sağlıkta ücret ödemeleri kaldırılmalıdır. Bugün kimi ameliyatlarının yapılması için yüz binlerce lira ödeme istendiği bir ortam korkutucudur. Sendikalaşmamız engellenmektedir . Kurduğumuz sendikalar iktidarın siyasi kararlarıyla kapatılmaktadır. Artık keyfiyata son verilmelidir. Demokratik bir hak olan sendika kurma özgürlüğümüz tanınmalıdır. Bu konuda TBMM'Nİ göreve çağırıyoruz. Uluslararası sözleşmelere uyun iç hukukta gerekli düzenleme yapılmalıdır. İktidar, Temmuz’da asgari ücreti arttırmayacağını söylüyor. Umuyoruz bu çılgınlıktan vaz geçilir.”

YENİ KÖLECİ DÜZEN YARATILIYOR

Yoksulluk sınırının beşte biri kadar bir ücretle insan çalıştırılamayacağı ifade edilen açıklamada, “ İktidarın Mehmet Şimşek eliyle hayata geçirmeye çalıştığı vahşi kapitalizm yeni bir köleci düzendir.

Çalışanların da bunu kabul etmemesi gerekir. Zira bu düşük maaşlar, emekli olunduğunda halihazırda 10 bin lira maaş alan emeklilerin kaderine ortak olmaktır.

İktidarı uyarıyoruz! 22 yıldır sömürdüğünüz, yandaş derneklere, cemaatlere, tarikatlara, yandaş şirket ve müteahhitlere aktardığınız ülke kaynaklarının bedelini biz emeklilere, asgari ücretlilere, emekçilere yüklemenize bütün gücümüzle itiraz edeceğiz. Krizi yaratanlar bedelini ödesin. İnsanca yaşam için demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Demokrasilerin seçimden seçime rüşvet aracı olmadığını, demokrasilerin bir yaşam biçimi olduğunun dersini vereceğiz.” şeklinde ifade edildi. www.yenicizgihaber.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.