TÜMTİS ; Yaşasın işçilerin, birliği ve dayanışması!

TÜMTİS ; Yaşasın işçilerin, birliği ve dayanışması!
TÜMTİS ; Yaşasın işçilerin, birliği ve dayanışması!

 

 

İSTANBUL- YENİ ÇİZGİ;  TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada salgının bedelini ödememek, sendikalı-güvenceli iş, insan onuruna yaraşır bir yaşam için yaşasın 1 Mayıs diye ifade edildi.

 

 

1 Mayıs Emek, Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle TÜMTİS Genel Merkezi ortak açıklama yaparak, “1 Mayıs’ı bir kez daha Koronavirüs salgını koşullarında kutluyoruz. Salgın, üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen tüm dünyayı kasıp kavurmaya, can almaya devam ediyor. Yetersiz tedbirler sebebiyle salgın hız kesmiyor. Çalışanların sağlığını değil, sermayedarların kârını düşünen iktidar, üretimin devamı için binlerce insanın hastalıkla ve ölümle pençeleşmesine göz yumuyor” dedi.  

 

 

Tüm dünya emekçileri gibi ülkemiz emekçileri de salgın nedeniyle zor günlerden geçiyor. Koronavirüs en çok emekçilerin yaşamını etkilediği ifade edilen açıklama şöyle;

 Ekonomik kriz, düşük ücret, ücretsiz izin uygulaması, gelir adaletsizliği ve salgınla birlikte artan işsizlik sebebiyle milyonlarca yoksul emekçi açlıkla boğuşmaya başladı. Yüzbinlerce işçi işini kaybetti. Gelirlerini kaybeden emekçiler günlük 50 lira gibi bir paraya mahkûm edildi.

 

Salgın koşullarında, hiçbir tedbir alınmadan çalışmaya zorlanan, tıklım tıklım toplu taşıtlarla işe gitmek zorunda bırakılan işçiler hastalığın pençesinden kurtulamadı. Sadece basına yansıyan rakamlara göre bile ülkemizde 800’den fazla işçi koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirdi.

 

Bütün kriz dönemlerinde olduğu gibi salgının yol açtığı ekonomik ortamın yükünü de biz emekçilere fatura ediyorlar. Artan enflasyon, iğneden ipliğe yapılan zamlar nedeniyle geçinmek emekçiler için lüks oldu.

 

Salgını fırsata çevirmekte gecikmeyen sermaye sınıfı, yeni esnek çalışma biçimleri devreye sokuyor, yıllarca bedeller ödeyerek elde ettiğimiz haklarımıza göz dikiyor. İşçilerin yaşamını, sağlığını değil, sadece kârını düşünen sermaye sınıfının isteklerini yerine getiren hükümet, en küçük itiraza tahammül etmeden, grev ve direnişleri engellemeye, 1 Mayıs’ı yasaklamaya çalışıyor.  

 

Bundan 135 yıl önce başta 8 saatlik iş günü taleplerini haykırmak için sokağa çıkan Şikago işçileri, hak gasplarına, açlık ve sefalet dayatmalarına karşı bugün de işçi sınıfına yol göstermeye devam ediyor. 

 

Bugün her meydanı, her sokağı, her fabrika ve işyerini 1 Mayıs alanı yapmaya, bulunduğumuz her yerde, yan yana ve tek yürek taleplerimizi haykırmaya kararlıyız. Üretim alanlarından, işyerlerinden sesleniyoruz, sendikalı, iş güvenceli, sağlıklı, insanca bir yaşam için taleplerimiz;

 

1-Üretim ve hizmetin devam ettiği tüm işyerlerinde işçiler aileleriyle birlikte aşılansın.

 

2-Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilsin.

 

3-Ücretsiz izin zulmüne son verilsin. İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken paralar bu süreçte işsiz kalan işçiler için kullanılsın. Fonun işverenlere teşvik olarak aktarılmasından vazgeçilsin.

 

4-Kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletilsin. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınsın, ödenek en az asgari ücret seviyesine çıkarılsın.

 

5-Örgütlenme özgürlüğü, sendikalaşma hakkı önündeki engeller kaldırılsın, grev yasakları kaldırılsın.

 

6-Asgari ücret vergi dışı bırakılsın, işçi ve emekçiler üzerindeki vergi yükü azaltılsın, dolaylı vergiler kaldırılsın. 

 

7-Kaçak-kayıtdışı çalışmaya son verilsin. Hiçbir sınırlama olmaksızın bütün işçiler iş güvencesi kapsamına alınsın. 

 

8- Koronavirüs salgını, kadınların ev içi iş yükünü ve kadına yönelik şiddeti arttırmış, özellikle kadınları işsiz bırakmıştır. Kadınlara yönelik bu olumsuzluğu gidermeye dönük adımlar acilen atılsın.

 

9-İşçi sağlığı iş güvenliği ile ilgili tedbirler arttırılsın. Gerekli ve yeterli tedbirleri almayan, iş cinayetlerine sebep olan işverenler en ağır şekilde cezalandırılsın.

 

10-Tüm emekçiler için gelir güvencesi sağlansın, iş güvenceli, insan onuruna yaraşır bir yaşamın tesisi için olanaklar sağlansın.

 

Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın işçilerin, birliği ve dayanışması! “ www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.