Hava Durumu

Ulutaş Halı ve Sayın Tekstil işçileri eylemde

Ulutaş Halı ve Sayın Tekstil işçileri eylemde

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 21:06
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 21:40
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Ulutaş Halı ve Sayın Tekstil işçileri eylemde

 

 

Ulutaş Halı ve Sayın Tekstil işçileri eylemde  

 

 

GAZİANTEP-  BEKİR ŞAHİN: OSB’de faaliyet sürdüren Ulutaş Halı Fabrikası işçileri, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve işten atılan işçilerin işe geri alınması için, aynı şekilde yine OSB’de üretim yapan Sayın Tekstil Fabrikası işçileri ek zam talebi ile eylemdeler. İş bırakan işçiler, taleplerinin karşılanması istiyor.

 

İŞÇİLER TALEPLERİ KARŞILANINCAYA KADAR EYLEMDE 

5. OSB’de faaliyet sürdüren Ulutaş Halı Fabrikasında haklarını istedikleri için direnen işçiler  BİRTEK-SEN öncülüğünde fabrika önünde iş bırakma eylemi başlattı. İşçiler işten çıkarılan 34 arkadaşlarının işe iadesini ve ek zam taleplerinin yerine getirilmesini istiyor.

 

 

250 civarında işçinin çalıştığı Sayın Tekstil’de ek zam talepleri karşılanmadığı için iş bıraktıklarını belirten işçiler, eyleme destek veren BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ile fabrika önünü gelerek işçilere destek verdi.   İşçiler, “Dört kişinin yapacağı işi bir kişiye yaptırıyorlar. Sigara molalarımız kısıtlı. Yemekler zaten berbat. Makinelerin devirleri çok yüksek, kimse dayanamıyor. Asgari ücretin biraz üzerinde ücret istiyoruz, buna rağmen talebimiz karşılanmıyor. 21 bin lira civarında ücret alıyoruz, 23 bin 500 lira talep ediyoruz” dedi.  www.yenicizgihaber.com 

 

 

Bu haksız- hukuksuz işten atmalara karşı işçilerin yanında olan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, “Tüm hukuksuzluklar son bulana kadar mücadelede kararlıyız. Bütün işçileri Ulutaş işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.  Türkmen, “Başpınar’da hepimiz sefalet ve kölelik koşullarında çalışıyoruz. O yüzden ekmeğimiz için mücadele ederken hepimiz birlik olmalıyız” diye konuştu.

 

Bu arada Ulutaş Halı patronu Jandarma’ya şikayete gittiğini kaydeden Türkmen, “Ben bu işçileri işten attım, bunlar artık benim işçim değil, fabrika önünde beklemelerini istemiyorum” demiş. Jandarma da gelip işçilere “burda bekleyemezsiniz” diyor. Bu nasıl bir yasa-hukuk tanımazlık? Siz patronun kolluğu musunuz?” diyerek tepki verdi.

 

 

Bu arada eylemdeki İşçilerin direnişini ziyaret eden Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde işçiler sefalet ücretlerine mahkum edildiklerini ileri sürerek, "İşçiler, çok ağır koşullarda hatta eli kopana kadar çalıştırılıyor. İş güvenliği yok. İnsanlık dışı koşullarda çalıştırılan işçiler düşük ücrete mahkum aç ve yoksul,  insanlık dışı koşullar işçiyi aç bırakmak, işçiye boyun eğdirmek, işçiye ona ne verilirse razı ettirmek isteyen patron düzeninin yansıması. Bu sefalet ücretlerine, bu korkunç çalışma koşullarına, bu haksızlıklara mahkum olmak istemiyorsanız birlik olacaksınız, örgütleneceksiniz. Patronların adaylarına değil emeğin adaylarına oy vereceksiniz. Bu bugün ekmek kadar, su kadar değerli” dedi.  www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.