ADD yöneticisi bölge sorumlusu Tiryaki: Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığına tanık olmak istemiyoruz!

ADD yöneticisi bölge sorumlusu Tiryaki: Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığına tanık olmak istemiyoruz!
ADD yöneticisi bölge sorumlusu Tiryaki: Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığına tanık olmak istemiyoruz!

 

ADD yöneticisi bölge sorumlusu Tiryaki: Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığına tanık olmak istemiyoruz!

 

Gaziantep Üniversitesi kampüsündeki Atatürk Anıtı, 2 ay geçmesine rağmen halen yerine konulmadı

 

Gaziantep Üniversitesi kampüsünde bulunan Atatürk Anıtının tadilat nedeniyle sökülüp, aradan 2 ay geçmesine rağmen yerine tekrar konulmamasını bir tepki de ADD’den geldi. Atatürkçü Düşence Derneği (ADD) Genel Yönetim Kurulu Üyesi, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz Bölge sorumlusu Ayhan Tiryaki, Gaziantep Üniversitesi Kampüsü’nde ‘rüzgârdan zarar gördü’ denilerek kaldırılan Atatürk anıtının yerine konmamasına tepki gösterdi. Tiryaki, “Rektörümüz, en kısa sürede anıtın yeniden yaptırılacağını ifade etti. Süreci ciddiyetle takip ediyoruz” dedi.

 

Üniversite kampüsünde bulunan Seyirtepe sosyal tesislerinin yanındaki 12,5 metre yükseklik ve 9 metre genişlikteki Atatürk anıtının 25 Mart 2021'de Rektörlük tarafından rüzgârdan zarar gördüğü gerekçesiyle yerinden söküldüğünü anımsatan Tiryaki, “Üniversite yönetimi anıtın sökülmesiyle ilgili olarak ‘Üniversitemiz Seyirtepe Sosyal Tesisleri Bölgesi'ndeki Atatürk panosunun duvar bağlantıları şiddetli rüzgardan dolayı kırılmış ve zarar görmüştür. Pano, tadilat için sökülmüş olup, gerekli bakım ve onarımı yapılarak en kısa sürede yerine takılacaktır’ açıklaması yapmıştı. İlk andan itibaren bu açıklamaya itibar ettik ve biran önce anıtın tekrar yerine dikilmesini bekliyoruz. Süreci dikkatle takip ediyoruz ve biran önce gereğinin yapılmasını bekliyoruz diye konuştu.

 

Atatürk Anıtı'nı 2006’da yapan sanatçı Settar Birecikligil’in aynı heykelin daha büyüğünü Yeditepe Üniversitesi’ne de yaptığını ve heykelin hiçbir şekilde zarar görmediğini ifade ettiğini de aktaran Tiryaki, şunları söyledi: “Bizler Rektör Sayın Prof. Dr. Arif Özaydın’ın bu konudaki samimiyetine inanmak istiyoruz. Uzmanların ‘en fazla bir hafta sürer’ dediği çalışmanın böyle sürümcemede kalması insanlarda kafa karışıklığına neden oluyor. Aradan 2 ay geçmesine karşın anıt hala yerine konulmadı. Kötü şeyler düşünmek istemiyoruz. Umarız biran önce verilen söz yerine getirilir ve Atatürk Anıtı tekrar aynı görkemi ve ihişamıyla kampüsteki yerine yaptırılır. Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyete son dönemde artan sözlü ve fiili saldırılara Gaziantep Üniversitesi gibi ilim, irfan yuvasında da tanık olmak istemiyoruz. Ülkemizde yeteri kadar sorun, kavga ve kaos var. Rektörümüz Sayın Özaydın’ın biran önce gereğini yaparak insanların endişelerine son vermesini bekliyoruz. Biz de ADD olarak süreci ciddiyetle takip ediyoruz.”

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.