Hava Durumu

Çöken cami inşaatı altında kalarak ölen mühendisin davası başladı

Çöken cami inşaatı altında kalarak ölen mühendisin davası başladı

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2022 10:22
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Çöken cami inşaatı altında kalarak ölen mühendisin davası başladı

 

GAZİANTEP – BEKİR ŞAHİN:  Gaziantep’te 14 Kasım 2019 tarihinde, Şahinbey İlçesi Akkent Mahallesi’nde bulunan Akkent Camii inşaatı iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda ölen inşaat mühendisi Korkut Küçükcan davası 2.5 yıl sonra başladı.

 

Genç mühendise mezar olan olaya ilişkin açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, davanın 2.5 yıl sonra açılmasının manidar olduğunu belirirken, Korkut Küçükcan için adalet" istediler. İMO yönetiminin ilk duruşmaya katılım taleplerinin mahkeme tarafından bir sonraki duruşmaya ertelendiğini belirten Güçyetmez, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını açıkladı.

 

 

İKİ BUÇUK YIL SONRA İLK DURUŞMA

İMO Şube Başkanı Güçyetmez, İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın, Bilimsel ve teknik usulsüzlükler ile ihmaller sonucu meydana gelen felaketin üzerinden iki buçuk yıl geçtiği, ancak dava sürecinin yeni başladığını hatırlatarak, “14 Kasım 2019 tarihinde, Şahinbey İlçesi Akkent Mahallesi’nde bulunan Akkent Camii inşaatı iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda, çok değerli bir üyemizi, İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ı kaybettik. Bilimsel ve teknik usulsüzlükler ile ihmaller sonucu meydana gelen felaketin üzerinden iki buçuk yıl kadar zaman geçmesine rağmen dava sürecinin yeni başlaması düşündürücüdür" dedi.

 

FEN VE SANAT KAİDELERİNE UYULMADI

Yargı sürecinin sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirten İMO Gaziantep Şube Başkanı Güçyetmez, yaşanan felaketin sorumlularının hak ettikleri cezayı almalarını istediklerini söyledi.   Gerek TMMOB Uzman Heyeti’nin 17 Kasım 2019 tarihli teknik raporu, gerekse de Gaziantep Valiliği’nin 18 Kasım 2019 tarihli basın açıklamasında yer verilen, “Kazanın meydana gelmesinin sebebi camide inşaatın olması değil, fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamasıdır" ifadelerini hatırlatan Başkan Burkay Güçyetmez, şöyle devam etti:

 

KORKUT KÜÇÜKCAN KUSURSUZ İDİ

"Olayın ardından Savcılığın seçtiği Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde görevli uzmanlardan oluşan bilirkişi heyetince düzenlenen raporda, Korkut Küçükcan’ın TAM KUSURSUZ olduğu, tüm kusurun Belediye ve İnşaat firması yetkililerinde olduğu belirtilmektedir.  Bu nedenle, yaşanan felaketin ardından yapılan incelemelerde, hazırlanan raporlarda ortada büyük ihmallerin, hukuksuzlukların ve kuralsızlıkların bulunduğu kesindir. Cami alanını da kapsayan yerin imar uygulamasının kazadan hemen bir gün sonra yapılarak tapuda tescil edildiği, inşaata ait mimari ve statik projelerin olmadığı, yapı için düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı olmadığı, yapının imara aykırı olarak yapıldığı, cami inşaatında herhangi bir denetleme ve iş güvenliği hizmeti olmadığı, inşaatta tek bir işçinin bile sigortalı çalışmadığı, iki katlı basit bir yapıda bile kullanılmaması gereken ahşap iskelelerin, böylesine büyük 60 metre yüksekliğinde bir cami inşaatında kullanıldığı, kalıpların uygunsuz yapıldığı, betonarmede ayrışmalar, bozulmalar, aşınmalar olduğu tespit edilmiştir. Bütün bu yanlışlıkların, hukuksuzlukların, ihmallerin sonucu da çok değerli bir üyemizi  kaybettik."

 

SÜRECİN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İMO Gaziantep Şubesi olarak dava sürecinin sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade eden Güçyetmez açıklamasını, "Bizim tek isteğimiz adalettir. Merhum Korkut Küçükcan için adalet istiyoruz. Çünkü o suçsuzdu. Sadece görevini yapıyordu. Bu felaketin meydana gelmesinde sorumluluğu ve ihmali bulunanların yargılanmasını ve hak ettiği cezaya çarptırılmasını istiyoruz. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak dava sürecini sonuna kadar takip edeceğiz. Davanın gündemden düşürülmesine, zamanla unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Adaletin en kötüsünün geç tecelli eden olduğunu hatırlatarak, bu süreci sonuna kadar takip edeceğimizi ifade ediyoruz" şeklinde tamamladı. www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.