ESOB Başkanı Küsbeoğlu: Krediler faizsiz olarak, uzun vadeli ertelensin istiyoruz

ESOB Başkanı Küsbeoğlu: Krediler faizsiz olarak, uzun vadeli ertelensin istiyoruz
ESOB Başkanı Küsbeoğlu: Krediler faizsiz olarak, uzun vadeli ertelensin istiyoruz

 

GAZİANTEP- BEKİR ŞAHİN; Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ile matrah artırımı stok ve sicil affı ile bazı düzenleme ve yapılandırma içeren Kanun teklifinin TBMM’de kabul edildiğini hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ayrıca 1 yıl ödemesiz ve uzun vadeli faizsiz kredi imkanının sağlanması esnaf ve sanatkarlarımızı ciddi şekilde rahatlatması yönünde  acil ihtiyaçtır” dedi.

 

Esnaf faiz kredi desteğinde ısrarcı olduklarını ifade eden Küsbeoğlu açıklamasına şöyle devam etti;

 “20.05.2021 Tarihli ve 3998 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında Esnaf Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlerin Ekonomik Faaliyetlerinde bulunan 1. Grupta belirlenen 35 Nace kodunda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara 5.000 TL (beşbin) Hibe Desteği ve 2. Grupta belirlenen 305 Nace kodunda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara 3.000 TL (üçbin) Hibe Desteği verileceği açıklanmıştı. 35 Nace kodundaki 5.000 TL ve 305 Nace kodundaki 3.000 TL hibe desteğinden faydalanacak esnaf ve sanatkarımız toplamda 1.400.000 esnafımız faydalanmış olacaktır. Geride kalan 400.000 esnafımıza da uygun görülen hibe desteğinin yapılmasını rica eder, desteklerinizden dolayı esnaflarımız adına teşekkürlerimizi arz ederiz.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın 1 Haziran’da yaptığı açıklamalar ile kısıtlamaların kısmen kaldırılmasından dolayı teşekkürlerimizi arz eder, 15 Haziran’dan sonra kısıtlamaların tamamen kalkacağına inanıyor ve bu vesile ile başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkürlerimizi arz ederiz. www.yenicizgihaber.com

 

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanan esnaflarımızın kredilerine 3 ve 6 aylık yapılan ertelemelerde mevcut kredilerin üzerine eklenerek öteleme yapıldığından ve artı olarak faiz eklendiğinden ödenecek taksitlerin yükselmesi nedeniyle esnaflarımızın taksitlerini ödeyemez duruma geldiği intikal etmiştir. Devletimizden esnaf ve sanatkarlarımızın mevcut kredilerinin faizsiz olarak en az yıl sonuna kadar uzun vadeli ertelenmesi ve esnaf ve sanatkârlarımızı maddi olarak rahatlatacaktır.

Ayrıca 1 yıl ödemesiz ve uzun vadeli faizsiz kredi imkanının sağlanması esnaf ve sanatkarlarımızı ciddi şekilde rahatlatacağı için gerekli düzenlemenin yapılmasını talep etmekteyiz.”

 

Yeniden yapılacak olan yapılandırmaların içine tekrar alarak yılsonuna kadar faizsiz ödemelerin taksitlerin üzerine yayılma şeklinde değil ileri tarihe alınmasını talep ettiklerini de hatırlatan ESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu,

 

BANKA TAKSİT BİTİMİNDE TÜMÜNÜ BİRDEN TALEP EDİYOR

“Yapılan ertelemeden dolayı kredisinin son 6 ay taksiti kalanlar bu ertelemeden dolayı 6. ayın bitiminde banka tarafından taksitlerin tamamının ödenmesi istenmektedir. Bu yanlış uygulamanın acilen düzeltilmesini arz ederiz.

 

VERGİ BORÇLARI VE PRİM, FAİZSİZ OLARAK UZUN VADELİ ERTELENMELİ

Yeni uygulanacak olan yapılandırmalarda SGK ve Bağ-Kur primleri, vergi borçları ve cezaların faizsiz ve uzun vadeli olarak yapılandırılmasını islediklerini vurgulayan Küsbeoğlu, “26.05.2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyelerin faydalandığı “2021 Nefes Kredisi” nin esnaf ve sanatkarlarımız için de uzun vadeli ve düşük faizli çıkarılması hususunda gereğini saygılarımızla bilgilerinize arz ederiz” şeklinde konuştu. www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.