GTO medikal firmalarının tahsilat problemine dikkat çekti

GTO medikal firmalarının tahsilat problemine dikkat çekti
GTO medikal firmalarının tahsilat problemine dikkat çekti

Pandemi döneminde stratejik önemini bir kez daha hatırladığımız medikal sektörünün kamu hastaneleri ile yaşadığı tahsilat problemi sektörde ciddi tehdit oluşturuyor.

Medikal sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin çok zor durumda olduğunu belirten Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, birçok firmayı iflasın eşiğine getiren sürece çözüm bulunmazsa bu durumun hem halk sağlığı, hem istihdam hem de ekonomik anlamda birçok sorunu da beraberinde getireceğini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, medikal firmalarının kamu ve üniversite hastaneleri ile yaşadığı tahsilat probleminin çözülmesi için yetkililerden destek beklediklerini söyledi.

Yıldırım, konu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“GTO Özel Sağlık Hizmet Sunucuları Meslek Komitemizden aldığımız geri bildirimler ne yazık ki firmalarımızın ciddi tehdit altında olduğunu gösteriyor. Daha önce alacaklarından %25 feragat etmeyi kabul ederek 01.08.2020 tarihinden önceki alacaklarını tahsil eden firmalar ne yazık ki 01.08.2020’den itibaren yaptığı satışlar için herhangi bir ödeme alamadı. Öte yandan %25 feragati kabul etmeyen firmaların ise 2018’den bu yana hak edişlerini tahsil edemiyorlar. Ödemler yapılmadığı takdirde iflaslar, işten çıkarmalar, piyasaya yabancı firmaların hâkim olması ve sağlık siteminde aksamalar dâhil birçok sorun baş gösterecek.”

İhale şartnamelerinde belirlenen ödeme takvimine uyulsun

Firmaların beklentilerinin alacakları konusunda tek muhataplarının satışı yaptıkları Sağlık Bakanlığı olması ve ihale şartnamelerinde belirlenen ödeme takvimine uyulması olduğunu söyleyen Tuncay Yıldırım, “Firmalarımız ne yazık ki geleceğe yönelik herhangi bir planlama yapma ve yeni açılan ihalelere girecek gücü kalmadı. Ödemeler yapılmaz ise DMO kanalı ile yapılan alım ihalelerine yabancı firmalar girecek piyasadaki oyuncular değişecek. Yetkililerin mevcut alacakların ivedilikle ödenmesi ve bundan sonraki süreci de sisteme bağlaması için adım atması gerekmektedir.”

 

  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.