Hava Durumu

İHD: Hapishaneler insan hakları ihlal merkezine dönüştü

İHD: Hapishaneler insan hakları ihlal merkezine dönüştü

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2022 18:16
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
İHD: Hapishaneler insan hakları ihlal merkezine dönüştü

 

HATAY- BEKİR ŞAHİN:  İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin, Adana, Hatay ve İskenderun şubelerinin bölge toplantısı İskenderun’da gerçekleşti. İHD toplantısında, Türkiye’de hapishaneler, başta yaşam hakkı ihlalleri olmak üzere birçok insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin gerçekleştirildiği birer ‘insan hakları ihlal merkezlerine’ dönüştürüldüğüne vurgu yapılırken, hapishanelerdeki ölümlerle birlikte işkence iddialarının artması durumun ciddiyetini ortaya koyduğuna vurgu yapıldı.

 

İHD’nin verilerine göre, Türkiye hapishanelerinde tespit edilen 604’ü ağır olmak üzere 1605 hasta mahpus bulunduğu, İskenderun T Tipi Cezaevi’nden İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’ne nakledilen 82 yaşındaki Sıddık Güler ve Aysel Tuğluk özelinde ağır hasta mahpusların tüm başvurulara rağmen tahliye edilmeyerek yaşam hakları ihlal edildiği vurgulandı.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) nin bölge toplantısı İskenderun’da  gerçekleşti. Dünyada ve Türkiye‘de hak ihlallerine rağmen İnsan Hakları Derneği mücadelesinin yılmadan devam ettiği vurgulanan toplantıda, hak ihlalleri masaya yatırılarak insan hakları alanındaki gündemler görüşülüp önümüzdeki döneme ilişkin planlama hazırlığı yapıldı.

 

İHD’nin İskenderun’da gerçekleştirdiği bölge toplantısının açılışı konuşmasını Çukurova Bölge Temsilcisi Av.Bedi Kuran yaparken toplantıyla ilgili ortak açıklamayı İHD İskenderun Şube Eş Başkanı Coşkun Selçuk yaptı.

 

İnsan hakları konusunda bütün dünyada yaşanan gerileme, hukukun çiğnenmesi, her gün yeni acıların yaşanmasına neden olduğunu belirten İHD İskenderun Şube Eş Başkanı Selçuk, “İnsanın insan olmasından kaynaklı hakların kullanılması konusunda devletlerin kendi çıkarlarını gözeten bir yerden yaklaşmaları ihlallerin doğrudan kendileri tarafından yapılması sonucunu doğurmaktadır. Uluslararası sözleşmeler, bizzat uygulamasını gözetlemek sorumluluğunda olan kurumların devlet politikalarına uygun hareket etmesi nedeniyle uygulanamaz duruma gelmiştir. Uluslararası kurumların yeterince etkin olamaması Suriye’de bir insanlık dramı yaşatmaya devam ederken en son Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş büyük güçlerin yeni silahlarını deneme alanlarına dönüşmüş ve insanlık adına büyük acılar yaşatmaktadır.

 

Türkiye’de ise hapishaneler, başta yaşam hakkı ihlalleri olmak üzere birçok insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin gerçekleştirildiği birer ‘insan hakları ihlal merkezlerine’ dönüştürülmüştür. Türkiye’nin hapishane rejiminin en önemli sorunlarının biri de hasta mahpusların yaşamış olduğu hak ihlalleri gelmektedir. Türkiye hapishanelerinde tespit edebildiğimiz kadarıyla 604’ü ağır olmak üzere 1605 hasta mahpus bulunmaktadır. İskenderun T Tipi Cezaevi’nden İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’ne nakledilen 82 yaşındaki Sıddık Güler ve Aysel Tuğluk özelinde ağır hasta mahpuslar tüm başvurulara rağmen tahliye edilmeyerek yaşam hakları ihlal edilmektedir. Hapishanelerdeki ölümlerle birlikte işkence iddialarının artması durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır.” dedi.

 

Ajanlaştırma adı altında insanlara özellikle üniversite öğrencilerine yönelik baskı yapıldığını ileri süren İHD Şube Başkanı Selçuk, “Gençlere ajanlık yapmaları için çeşitli vaatler yapılmakta kabul edilmemesi durumunda İşkenceye varan yöntemler uygulanmaktadır. Derneğimiz Batman Şubesi’ne 2022 yılının ilk üç ayında gençlere yönelik ajanlaştırma tehditlerine yönelik 6 kişi tarafından ihlal başvurusunda bulunulmuştur. Diğer yandan Karaman’da üniversite öğrencileri Kürtçe müzik dinledikleri gerekçesiyle bir grup tarafından alıkonularak tehdit edilmiş ve baskılar sonucunda bir kısmı okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Sanat çalışmaları kurumlara yapılan baskılarla sürdürülemez duruma getirilmektedir. Özellikle tiyatrolar ekonomik ablukaya alınmakta oyunları bir yerel yöneticinin kararıyla yasaklanmaktadır” diye ifade etti.

 

TOPLANTI VE GÖSTERİ HAKKI FİİLİ OLARAK KULLANDIRILMIYOR

Cumartesi Anneleri’ nin kayıplarını aramak için yıllardır her hafta Cumartesi günü Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları eylem uzun süredir engellendiğini ileri süren İHD İskenderun Şube Eş Başkanı Coşkun Selçuk, “1 Mayıs İşçi Bayramı ile sembolleşmiş Taksim Meydanı emekçilere kapatılmış ve her yıl bayram öncesinden itibaren alan ablukaya alınarak adeta terör estirilmektedir. Adana’da geçtiğimiz günlerde bir grubun yaptığı gösteride polisin aşırı güç kullanması kamuoyunda büyük tepki uyandırmıştır” şeklinde konuştu.

 

Anayasanın 90. Maddesi açık olmasına rağmen AİHM kararları uygulanmadığına dikkat çeken İHD Şube Başkanı Coşkun Selçuk şöyle devam etti:

“Özellikle Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili alınan kararların uygulanmayacağı ve buna ilişkin karşı hamlelerin yapılacağı en üst düzeyde dile getirilmiştir. Bu da hukuksuzluğa davetiye çıkarmaktır. Hukuka uyulmayacağının bu şekilde açıkça ifade edilmesi özellikle hak ihlali yapanlara büyük cesaret vermektedir. Uygulanan cezasızlık politikasıyla herkesin yaptığı hukuksuzluğun yanına kaldığı bir ortamda hak ve hukuka saygıyı beklemek mümkün değildir. Hukukun uygulanmasını isteyen biz insan hakları savunucuları üzerindeki baskılar aralıksız devam etmektedir. Eş genel başkanımız

 

Eren Keskin’e verilen cezalar ve diğer Eş Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan’ın yargılanması en son MYK Üyemiz Metin Kılavuz’un gözaltına alınması insan hakları savunucularının korunması konusundaki uluslararası sözleşmelerin ihlalidir ve sözleşmelere aykırıdır.

 

Dünyada ve Türkiye ‘deki bütün bu hak ihlallerine rağmen İnsan hakları Derneği mücadelesini yılmadan sürdürmektedir. Bu gün burada İnsan Hakları Derneği Mersin,  Adana, Hatay ve İskenderun şubeleri olarak yaptığımız toplantıda insan hakları alanındaki gündemlerimizi görüşüp önümüzdeki döneme ilişkin planlamamızı yaparak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz.” www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.