İMO Gaziantep Şube Başkanı Çeliktürk: “Şantiye şefliği yönetmeliği revize edilmeli”

İMO Gaziantep Şube Başkanı Çeliktürk: “Şantiye şefliği yönetmeliği revize edilmeli”
İMO Gaziantep Şube Başkanı Çeliktürk: “Şantiye şefliği yönetmeliği revize edilmeli”

 

GAZİANTEP- BEKİR ŞAHİN; İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, şantiye şefliği yönetmeliğinin acilen revize edilmesini, istisnai durumlar haricinde tüm zamanlı şantiye şefliğine geçilmesini istedi.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Şantiye Şefliği Hakkında Yönetmelik’le ilgili değişiklik önerilerini kamuoyuna açıkladı. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Çeliktürk, güvenli yapılar için şantiye şefliği ile ilgili yönetmeliğin ivedilikle revize edilmesi gerektiğini söyledi.

 

TOPRAKLARIMIZIN YÜZDE 93’Ü DEPREM KUŞAĞINDA

Yapı güvenliğinin sağlanmasında şantiye şefliğinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken İMO Gaziantep Şube Başkanı Çeliktürk, “Topraklarının yüzde 93`ü aktif deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye`de, şantiye şefliği özel önem atfedilmesi gereken bir görevdir. Öyle ki yaşadığımız depremlerin yol açtığı hasarların büyük bir kısmı uygulama hatalarından kaynaklanmaktadır. Bilinçsizlik veya liyakatsizlik doğa olaylarını felakete dönüştürmekte, ciddi can ve mal kayıplarına yol açarak toplumda acısı yıllarca unutulmayacak yaralar açmaktadır” dedi.

 

ŞANTİYE ŞEFLİĞİ GÜVENLİ YAPILARIN ANAHTARIDIR

“Şantiye şefliğini özetle tanımlamak gerekirse; bir yapının veya mühendislik-mimarlık hizmeti gerektiren herhangi bir işin, plan, proje ve hesaplarına, ilgili fen ve sanat kurallarına, teknik mevzuata uygun olarak yürütülmesi ve kontrol edilmesi işidir” diyen Başkan Çeliktürk, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Şantiye şefinin yapı üretiminde başlıca 3 önemli görevi bulunmaktadır; bunlardan ilki yapının fen ve tekniğe, ruhsat ve projesine uygun olarak inşa edilmesi ikincisi inşaatın iş ve işlemlerinin planlanması, sevk ve idaresi, üçüncüsü işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması için gereken önlemleri alması ve gözetilmesidir.

 

Odamız, meslek alanımızda büyük bir yer kaplayan ve birçok meslektaşımızın görev yaptığı şantiye şefliği konusuna özel olarak eğilmiş, rapor hazırlamış, görüş ve önerilerini kamuoyuyla ve ilgili idarelerle paylaşmış, şantiye şefliği alanında yaşanan sorunları derinlemesine analiz etmiş ve bu sorunların çözümü için öneriler oluşturmuştur.

Yapı güvenliğinin sağlanması, yapı üretiminin mühendis / mimar mesleklerinin bilgi ve tecrübelerine göre gerçekleştirilmesi için tarafından hazırlanan değişikliklerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerekmekte olup; ilgili idareleri ve karar vericileri, hem mühendis / mimar mesleklerinin hakkıyla ve gerçekçi bir şekilde icra edilmesi hem de toplumun sağlıklı ve güvenilir yapılara kavuşması için gerekli özeni ve sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz.”

 

ŞANTİYE ŞEFİ AYNI ANDA EN FAZLA 3 YAPININ ŞEFLİĞİNİ ÜSTLENMELİ

Şantiye şefinin mühendis veya mimar olması gerektiğini vurgulayan Çeliktürk ayrıca, yönetmeliğe göre sadece şantiye şefliğinin tanımının yapıldığını, bu tanıma şantiye şefi yardımcısı, fen elemanı ve şantiye sorumlusu tanımlarının da eklenmesi gerektiğini söyledi. Çeliktürk, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Yönetmelikte, ‘Şantiye şefi aynı anda en fazla beş ayrı yapım işinin şantiye şefliğini  Üstlenebilir’ denilmektedir. Bu sayı ‘üç’ olarak sınırlanmalıdır. Ayrıca, Şantiye şefi, yapı inşaat alanı 1000 metrekareyi geçen yapılarda, bir yapım işinin şantiye şefliğini, tam zamanlı olarak, üstlenmelidir. Birden fazla yapım işinin şantiye şefliğinin üstlenildiği durumlarda,

toplam yapı inşaat alanı 1000 metrekareyi geçmemelidir.” www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.