Mersin Cezaevlerinde hak ihlalleri iddiası

Mersin Cezaevlerinde hak ihlalleri iddiası
Mersin Cezaevlerinde hak ihlalleri iddiası

 

MERSİN- YENİ ÇİZGİ;  Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi bölgedeki hapishanelerinde de yaşanan hak ihlalleri, tecride karşı açlık grevleri, hasta mahpuslar sorunu insan hakları örgütlerinin uyarılarına rağmen devam ettiğini açıkladı. Komisyon açıklamasında, Avrupa Konseyi için İsviçre'de bulunan Lozan Üniversitesi'nin hazırladığı raporda Türkiye'de cezaevlerinin durumuna ilişkin çarpıcı sonuçlar içerdiği Rapora göre, Ocak 2020 itibarıyla Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde biri cezaevinde ya da denetimli serbestlik kapsamında bulunduğunu ifade etti..

 

İHD Mersin Şubesi’nde basın açıklaması yapan Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu başta Mersin ve çevresi olmak üzere cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkat çekti.

Pandemi gerekçe gösterilerek artan tecrit, işkence, keyfi yasaklar, kötü muamele, disiplin cezaları, hücre karantinası, hastanelere sevklerin sık sık ertelenmesi mahpusların yaşam haklarını tehdit edildiğine vurgu yapan Cezaevi İzleme Koordinasyonunun açıklaması şöyle;

 

Her  hapishanede ayrı ayrı uygulamalar görülmekte, tutuklular- hükümlüler arasında ayrım yapılmaktadır. Oysa “Mandela Kuralları” olarak bilinen, 1955 yılında ilan edilen, 2005 yılında da genişletilen Birleşmiş Milletler sözleşmesinin birinci maddesi, infazda ayrımcılık olmaması gerektiği yönündedir. Ceza kesinleşince suç ne olursa olsun, kişinin suçla bağı kopar. Dolayısıyla ceza alan herkes için infaz kanununun eşit uygulanması gerekir. Din, dil, ırk, siyasi görüş ve sınıf farkı gözetilmemelidir. Ancak mevcut siyasi iktidar döneminde Türkiye’yi de bağlayan bu sözleşmeler yok sayılmaktadır.

 

Hak ihlalleri bölgemiz hapishanelerinde de vahim boyutlara ulaşmıştır. Bu durum, Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu adına Mersin Cezaevlerinde İHD’li ve ÖHD’li avukatların mahpuslarla yaptıkları görüşmelerden, mahpusların ve mahpus yakınlarının birbirini teyid eden beyanlarından, kurumlarımıza yaptıkları başvurulardan ve gönderdikleri mektuplardan anlaşılmaktadır. 

 

Tarsus T tipi Cezaevindeki olumsuz koşulların, daha önceki cezaevi ziyaretlerinde raporlaştırılan sorunların, ne yazık ki ağırlaşarak devam ettiği anlaşılmaktadır. Pandemiye rağmen hijyen koşulları yetersizdir. İçme ve kullanma suyuna erişimde kısıtlamalar,  sıcak su temininde sorunlar yaşanmaya devam etmektedir. Hastaneye sevki yapılanların, uzun süreler bekletilmesi ve muayene ile tedavilerindeki ciddi gecikmeler, sağlık durumlarının daha da bozulmasına yol açmaktadır. Cezaevi yönetimleri tarafından gerekçe olarak sunulan jandarma ve infaz koruma memuru yetersizliğinin bir an önce giderilerek, hastane sevklerinin gecikmeksizin yapılması gerekmektedir. Aksi durumda yaşanabilecek kayıplardan bu gecikmelere yol açanların sorumlu tutulacakları doğaldır.

 

Covid 19 gerekçesi ile yapılan ilave kısıtlamaların, hastane dönüşlerinde zorunlu 14 günlük izolasyon ve tecrit ile kelepçeli muayene dayatmasının kimi mahpusların sağlık hizmeti almaktan kaçınmalarına neden olduğu bilgisi de mevcuttur. Bu durum da cezaevindekilerin sağlık hizmetine erişimlerini kısıtlayan ciddi bir etken olmuştur. Nitekim İsa Gültekin tüm uyarılarımız ve çabalarımıza rağmen sağlığa erişim konusunda yaşatılan zorluklardan dolayı yaşamını yitirmiştir. 01.04.2021 tarihinde Gebze Kadın Cezaevinden Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevine getirilen bir mahpus ile yapılan görüşmede, karantina koğuşunun fiziki koşullarının oldukça kirli ve sağlıksız olduğunu, bu hususlarla ilgili olarak cezaevi yönetimine üç defa şikâyetlerini iletmesine rağmen herhangi bir düzeltme yapılmadığını ifade etmiştir.

 

Kadın mahpusların ayrıca dışarıdan gönderilen yöresel giysilerin ve mektupların içinde gönderilen fotoğraf, kartpostal ve pulların bir kısmının kendilerine keyfi nedenlerle verilmediğinden, aramalarda el konulan radyolarının kendilerine iade edilmediğinden, kadın dergilerine ve gazetelere ulaşamadıklarından şikâyetçi oldukları saptanmıştır.” www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.