Mersin Kadın Platformu: Tolere etmeyeceğiz, tolere etmenize izin vermeyeceğiz

Mersin Kadın Platformu: Tolere etmeyeceğiz, tolere etmenize izin vermeyeceğiz
Mersin Kadın Platformu: Tolere etmeyeceğiz, tolere etmenize izin vermeyeceğiz

 

 

MERSİN- AYSEL ŞAHİN; Mersin Kadın Platformu, nöbet eyleminde üzerinde homofobi, cinsiyetçilik, kadın düşmanlığı, erkek şiddeti yazan balonları patlatarak iktidarın cinsiyetçi politikalarını tolere etmeyeceklerini açıkladı.

 

Mersin Kadın Platformu ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ nöbet eyleminin 7.’si için Özgecan Aslan Meydanında bir araya geldi. Sözleşmeden çekilme kararının duyurulmasının ikinci ayında 22 kadının katledildiğine dikkat çeken Mersinli kadınlar “22 kadın katili ve daha niceleri sizin bu yanlış politikalarınızdan güç aldı. Yaşam hakkımızın teminatı olan İstanbul sözleşmesi öznesi olan kadınlar ve LGBTİ+lardır. Bu konuda karar hakkı bizimdir.”  Diyerek seslerini yükseltiyor.

 

 

Mersin Kadın Platformu tarafından yapılan ortak açıklama şöyle;

İki ayı aşkın süredir tuttuğumuz İstanbul sözleşmesi nöbetlerimizde bütün irademizle yılmadan, usanmadan: sözleşmeden çekilme kararını iptal edin, yasaları derhal uygulayın diye haykırıyoruz.

Tıpkı İstanbul sözleşmesi 10 sene önce kadınların yıllarca süren sokak mücadelesi sonucunda imzalandığı gibi, sözleşmeden çekilme kararı da biz kadınların kararlı mücadelesi sonucunda iptal edilmeye mahkûmdur.

Toplumun yarısından fazlasını oluşturan ve sözleşmenin öznesi olan biz kadınlar ve LGBTİ+ların bu konudaki kararı kesin: İstanbul Sözleşmesi bizim, aklınızdan bile geçirmeyin!

 

 En temel yurttaşlık hakkımız olan yaşam hakkımızın teminatıdır İstanbul sözleşmesi. Sözleşmeden çekilme kararının duyurulmasının ikinci ayında 22 kadın katledildi. 22 fail de daha niceleri gibi sizin bu yanlış politikalarınızdan güç aldılar.

Çünkü siz ERKEKLİK SORUNUNA çözüm üretemiyorsunuz!

 

Hayatlarımızı ve haklarımızı savunduğumuz barışçıl eylemlerimizde bile her birimiz için 3er polis dikebilen güvenlik birimleri, gözü dönmüş failleri durdurabilme becerisinden yoksun. Kendilerine her fırsatta asli görevlerini hatırlattığımız için olsa gerek Mersin Emniyeti Mersin Kadın Platformuna sistematik para cezaları kesmeye devam ediyor. Çeşitli suçlamalar üreterek cezalar uyduruyor.

Bizim size karşı suçumuz da, ceza borcumuz da yok, sizin bizlere yaşam ve güvenlik borcunuz var!

 

İktidarın ve güvenlik güçlerinin tek derdi haklarını ve hayatlarını savunan kadınlar ve LGBTİ+ları cezalandırmak olmasaydı failleri durdurabilecek önlemler alabilir, gereken koruyucu ve iyileştirici mekanizmaları geliştirebilirdiniz.

 

Çete liderleri, uyuşturucu baronları, kadın katilleri elleri kolları serbest bir şekilde sokakta dolaşırken güvenlik güçleri bizleri hedef alıyor!

Sahi bütün bu kirli ve kokuşmuş ilişkilenmeler hukuku tarumar edip, toplumu çürütürken güvenlik güçleri tam olarak ne yapıyordu?

Kadınlara ceza kesiyor, sendika üyelerine gözaltı operasyonları düzenliyordu muhtemelen.

Bir suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolarla iktidarın kirli mafya ilişkileri yeniden ortalığa saçılıyor. Oysa biz iktidarın bir suç örgütü gibi davrandığını defalarca sokaklarda işaret etmiştik. Bu suç ittifakının sürdürdüğü kavganın merkezinde ise yine kadın düşmanlığı yer alıyor. Kadınların bedenleri üzerinden cinsiyetçi bir dille kavga sürerken tekrar tekrar suç işleniyor. Çekin kirli ellerinizi bedenlerimizden, yaşamlarımızdan. Hayatlarımızı kirli pazarlıklarınızın konusu yapmanıza izin vermeyeceğiz.”

 

 

PANDEMİ, GELİR ADALETSİZLİĞİ, EKONOMİK KRİZİN YANI SIRA YÖNETEMEDİĞİNİZ BİR DE ERKEKLİK SORUNU VAR

İktidar, caydırıcı yasal düzenlemeler üretmek yerine kadınların yaşamlarını hiçe sayan, değersizleştiren, görmezden gelen, kadınları hedef haline getiren, güvencesizliğe mahkûm eden politikalar ürettiğini ifade eden kadınların açıklaması şöyle devam etti;

 

 

 İstanbul sözleşmesinden çekilme kararı kadar karanlık, cinsiyetçi açıklamalar yapmaya devam ediyorsunuz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, hem de TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda yaptığı sunumda; salgın döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın ‘tolere edilebilir’ düzeyde olduğunu söylüyor.

 

Kadın düşmanı politikalarınızın yansımasıdır Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının açıklaması. Tıpkı sözleşmeden çıkma kararının açıklanması gibi.

 

Derya Yanık bu açıklamayı pek tabii ki bir hukukçu ve bir kadın olarak yapmıyor. İktidarın cinsiyetçi, homofobik ve kadın düşmanı zihniyetinin aktarıcısı olarak yapıyor. Biz kadınların bu zihniyetle mücadelesi büyüyerek devam edecek. Eşit yurttaşlık hakkımıza ve yaşamlarımıza kast eden bu zihniyeti tabii ki tolere etmeyeceğiz ve sizin tolere etmenize de izin vermeyeceğiz.

 

Hakkımızı helal etmediğimiz gibi, cinsiyetçi politikalarınızı da tolere etmiyoruz!

Çünkü sorun bizde değil, sizde. Çünkü sorun çağ dışı zihniyetinizde. Çünkü sorun kokuşmuş düzeninizde. Çünkü Kadın cinayetleri politiktir ve siz de artık doğru politikaları oluşturup uygulayana kadar biz kadınlar!

SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ.” www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.