Hava Durumu

Polis teşkilatı 179 yıldır asayiş ve güvenlik için çalışıyor

Polis teşkilatı 179 yıldır asayiş ve güvenlik için çalışıyor

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2024 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2024 14:21
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Polis teşkilatı 179 yıldır asayiş ve güvenlik için çalışıyor

 

Polis teşkilatı 179 yıldır asayiş ve güvenlik için çalışıyor

 

GAZİANTEP-  BEKİR ŞAHİN:  Emniyet Teşiklatı’nın 179’uncu Kuruluş Yıldönümü yurt genelinde törenlerle kutlandı. KYÇ Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Dağlı “1845 yılında kurulan Türk Polis Teşkilatı, yüzlerce yıldır, Türkiye'de asayişi ve güveni sağlamak için canını tehlikeye atarak mesai harcıyor. Eşit işe eşit ücret anlayışı gereği, aynı işi yapan Jandarma ve Sahil Güvenlik ile Emniyet Teşkilatı özlük hakları eşitlenmelidir. Suç ile etkin mücadelede, polis yalnız bırakılmamalı, tüm kurumlar etkin bir şekilde mücadelede, üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

 

 

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurları, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Celal Özcan eşliğinde Asri Mezarlık ve Yeşilkent Mezarlığındaki şehitlikleri ziyaret etti. Vatan bekası için toprağa düşmüş şehit kabirlerini ziyaret eden polisler, kabirlere karanfil bırakıp, tüm şehitleri dualarla andı. Töreni katılan KYÇ Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Gaziantep Şube yönetimi ve başkan Mehmet Dağlı ‘de dualarını okudu, aynı zamanda günün anlamına ilişkin olarak polis teşkilatının sorunlarını gündeme getirdi.

 

 

Türk Polis Teşkilatı ülkemizin bölünmez bütünlüğünü koruma ve kollama, halkımızın can ve mal emniyetini koruma, huzur ve güven ortamını tesis ve temin etme, suç işlenmesini önleme ve işleyenleri adalete teslim etme hususunda çok büyük bir özveriyle gece gündüz demeden başarılı bir şekilde çalıştığına dikkat çeken KYÇ Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Gaziantep Şube Başkan Mehmet Dağlı, “Gücünü halktan ve kanunlardan alan Türk Polisi, görevini her zaman fedakârca yapmış, binlerce mensubunu şehit vermesine rağmen, ulvi görevlerini başarıyla yerine getirmiş olup, toplumumuzun da haklı olarak güvenini ve takdirini kazanmıştır.

Ancak aşağıda maddeler halinde belirttiğimiz Polisin sorunlarına acilen çözüm bulunması gerekmektedir.

1-         3600 Ek Gösterge hakkı, alamayan lise ve ortaokul mezunu tüm emekli polislere verilmelidir.

2-         Polis Meslek Kanunun çıkartılarak kurumsal yapı oluşturulmalıdır. Polislik mesleğine giriş, görevde yükselme, emekliliğe sevk, ihraç vb. konular kurulacak Polis Şurası tarafından adaletli ve liyakatli bir şekilde yerine getirilmelidir.

3-         Polislik mesleğine girenlerin rütbe ve basamak geçişi açık olmalı, bu vesile ile kariyer yapma, yükselme ve misyon koruma sınavları standartlara bağlanmalıdır.

4-         Emniyet birimlerince çalışıp emekli olduktan sonra, özel güvenlik alanında çalışmak isteyenlere, eğitim ve Özel Güvenlik Kartı alma, harç ücreti ödeme kriterler konulmamalıdır.

5-         Emekli Emniyet mensuplarından alınan silah kart ücreti kaldırılmalıdır.

6-         Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğünde çalışan personele ödenen terör tazminatı tüm çalışanlara eşit şekilde ilçe ayrımı yapılmadan ödenmelidir.

 

7-         Suç ile etkin mücadelede, polis yalnız bırakılmamalı, tüm kurumlar etkin bir şekilde mücadelede, üzerine düşeni yapmalıdır.

8-         Yapılan ek görevlerde, bu işleri yapan, diğer kurum personeli nasıl ücret alıyorsa, ücret alıyorsa görev alan emniyet personeline de aynısı ödenmelidir.

9-         Eşit işe eşit ücret anlayışı gereği, aynı işi yapan Jandarma ve Sahil Güvenlik ile Emniyet Teşkilatı özlük hakları eşitlenmelidir.

 

10-       Standart olarak belirlenen mesai saati dışında çalışılan fazla mesailer, hafta sonu ve bayram mesaileri saat başı olarak ücretlendirilmeli ve ödenmelidir.

11-       POLSAN, OYAK gibi profesyonel yönetime devredilerek, zorunlu üye olma kaldırılmalı gönüllülük esası getirilmelidir. Emeklilikte de üyeliğin devamı sağlanmalı, ayrıca emekli olmuş olanların da tekrar sisteme kaydı sağlanmalıdır.

10 Nisan 1845’te kurulan Emniyet Teşkilatımızın kuruluşunun 179. yıldönümü dolayısıyla şehit olan polislerimizi rahmetle, gazi polislerimizi ise minnetle anıyor,  emekli olan ve görevleri başında bulunan Polislerimize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."

 

Bu arada kuruluş yıl dönümü nedeniyle 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.