Vahap Seçer, Anamur ve Bozyazı’da vatandaşlarla buluşup, sıkıntıları dinledi

Vahap Seçer, Anamur ve Bozyazı’da vatandaşlarla buluşup, sıkıntıları dinledi
Vahap Seçer, Anamur ve Bozyazı’da vatandaşlarla buluşup, sıkıntıları dinledi

 

MERSİN- YENİ ÇİZGİ; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Aydıncık’ın ardından ziyaretlerine Anamur ve Bozyazı ile devam etti. Anamur ve Bozyazı’da vatandaşlarla bir araya gelen, onların taleplerini alıp, sıkıntılarını dinleyen Başkan Seçer, “Halkın içinde kenti yönetmek, halkı dinleyerek onların sorunlarını çözmek doğru ve daha akılcı bir yöntem” dedi. Daha güzel işler yapmaya devam edeceklerini belirten Seçer, “Toplumun refah düzeyini artırmak için, daha mutlu, gülen bir toplum yaratmak için daha çok çalışacağız” diye konuştu.

 

Anamur ziyareti pazar yeri gezisi ile başladı

Anamur ziyaretine ilk olarak Şehit Atanur Bal Pazar Yeri’nde esnafı ziyaret ederek başlayan Başkan Seçer, pazarda esnafın ve vatandaşın sorunlarını dinledi. Başkan Seçer’e Anamur ve Bozyazı ziyaretleri boyunca; CHP Anamur İlçe Başkanı Durmuş Deniz, CHP Bozyazı İlçe Başkanı Baykal Arıdeniz, CHP ilçe yöneticileri, Meclis üyeleri, partililer, muhtarlar ve bürokratlar eşlik etti.

 

Anamur gezisinde; Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Feridun Torunoğlu’nu da iş yerinde ziyaret eden Başkan Seçer, ardından Anamur MESKİ Hizmet Binası’nda zoom üzerinden gerçekleştirilen imza töreni ile MESKİ’nin Water Europe’a (WE) üyeliğini resmi olarak gerçekleştirdi. Seçer, üyeliğe ilişkin ortak deklarasyonu imzaladı. Daha sonrasında CHP Anamur İlçe Başkanlığı’nı ziyaret ederek, partililer ile bir araya gelen Seçer, ziyaretin ardından vatandaşların ve muhtarların taleplerini tek tek dinledi. Seçer, son olarak Anamur Kaymakamı Aydın Memük’ü ziyaret etti.

 

Ziyaretler Bozyazı’da devam etti

Sonrasında Bozyazı’ya geçen Başkan Seçer, Bozyazı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’ni, Bozyazı Kaymakam Vekili ve Mersin Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz’ı ziyaret etti. Seçer, sonrasında Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya ile bir araya geldi. MESKİ Bozyazı Aydıncık Şube Müdürlüğü’ne uğrayan ve personele selam veren Seçer, Bozyazı’da esnaf ziyareti de yaptı. Seçer, Bozyazı Hali’ni ve Bozyazı Sanayisini de gezip, incelemelerde bulundu. Sanayide dükkân sahibi Bilal Uyar’ın bağlama çalıp, türkü söylediğini gören Seçer, Uyar’ın yanına giderek türküye eşlik etti. Bozyazı Hal Müdürlüğü’nü de ziyaret eden Seçer, ardından CHP Bozyazı İlçe Başkanlığı’nda partililer ile bir araya geldi.

 

İçmesuyu hizmeti için Başkan Seçer’e pankartlı ‘teşekkür’

CHP Bozyazı İlçe Başkanlığı ziyareti sırasında Çopurlu Muhtarlığı’ndan gençlerin ellerindeki pankart dikkat çekti. Pankartta; ‘Bozyazı Çopurlu Mahallesi’nin Çandır Yaylası’ndaki içme suyu sorunu çözülmüştür. Teşekkür ederiz’ ifadeleri yer aldı. Seçer, Bozyazı İlçe Başkanlığı ziyareti sonunda ise muhtarların sorunlarını dinleyerek, gerekli notları aldırdı. Seçer’in Anamur ve Bozyazı gezileri Kanal 33 ekranlarında yayınlanan ‘Başkan Özel Programı’ ile sona erdi.

 

“İşimiz insana hizmet, halkımıza hizmet, insanlığa hizmet”

Başkan Seçer, Anamur ziyaretinde yaptığı değerlendirmelerde enerji dolu olmaları gerektiğini, halka, sokağa çıktıkları zaman da o enerjiyi yansıtmalarının zorunlu olduğunu ifade ederek, “Bizim işimiz insana hizmettir, halkımıza hizmettir, insanlığa hizmettir. Belediye bir ticarethane değildir. Belediye Başkanı tüccar değildir. Belediye bir kamu kurumudur. Belediye bir kamu alanıdır. Belediye Başkanı bir kamu görevlisidir. Halkı için çalışır, şehri için çalışır, ülkesi için çalışır, insanlık için çalışır. Bu kaideler içinde görevimizi yapmaya devam edeceğiz, yapıyoruz. İyi de işler yapıyoruz. Çok daha iyi işler yapacağız. 24 saat gecemizi gündüzümüze katacağız. Bu mücadelede ülkemizi, halkımızı, şehrimizi daha iyi noktalarda görmek, halkımızın yüzünü güldürebilmek için daha çok çalışacağız” dedi.

Her alanda çalışmalarının devam ettiğini de kaydeden Seçer, tarımsal üretime ve kadınların istihdamına destek vermek için geçtiğimiz günlerde açılışını yaptıkları Mersinden Güneş Enerjisi ile Kurutma Tesisi’ni anlattı. Seçer, “Hepimizi kurtaracak olan üretim ve

 

insanlarımıza iş, aş alanları sağlamak. Tarımsal destekleri önemsiyoruz. Geçtiğimiz günlerde, Anamur’da da 71 yetiştiricimiz bizden petek, arıcı körüğü ve arıcı maskesinden oluşan bir alet ekipman paketi desteği almış. Bu insanlarla karşılaştığım zaman o teşekkürleri ederken bana, o gözlerindeki pırıltıları görmek isterim. O küçük bir katkının bile üretim yapan insanların o zor durumunda, onlara nasıl bir mutluluk yaşattığını gözlerinden okuyabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl tarım destekleri kapsamında sulama borusu desteğimiz olmuştu. Bu yıl da bu desteğimiz devam ediyor. Fide, fidan destekleri yapıyoruz. Geçen, 26 mahallemize 1750 adet avokado fidanı dağıtmışız 125 üreticimize. Yine 5 mahallemizde, 5 ayrı üreticimize, Haydi Gelin Köyümüze Destek Verelim Projemizle destek vermişiz. Yine zeytin fidanı dağıtımı; 110 üreticimize 4 bin 676 adet destekte bulunmuşuz. Tespit ettiğimiz üreticilerimize bu konuda desteklerini vereceğiz ve üretimin artması için her türlü gayret içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı. Dezavantajlı, bakıma ihtiyacı olan, kronik hastalığı bulunan ve yaş almış vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları sadece Mersin merkezden ibaret görmediklerini ve her tarafa aynı tutarlılıkla baktıklarını söyleyen Seçer, “Her bölge, hizmetlerimizden eşit faydalansın diyoruz” dedi.  

 

Partili, partisiz ayrımı yapmadan hizmet yaptıklarını vurgulayan Seçer, “Biz insanları, ülkemizi birleştirmeye, bütünleştirmeye, kucaklamaya geldik. Ayrıştırmaya gelmedik. Hizmetler onun en büyük örneği” diye konuştu. Sosyal hizmetler konusunda hayata geçirdikleri projeleri tek tek anlatan ve pandemi sürecinde özellikle yoğunlaştırdıkları çalışmaları aktaran Seçer, “13 ilçenin ortaklaştığı sorunlarda çözüm de 13 ilçe için yapılıyor” dedi.

 

Anamur’da park ve hal için tahsis bekleniyor

Anamur’un daha fazla yeşile ve daha çok parka ihtiyacı olduğunu söyleyen Seçer, Rauf Denktaş Parkı’nın Milli Emlak tarafından Büyükşehir’e tahsis edilmesi gerektiğini ifade etti. Seçer, “Kaç kaymakam geçti göreve geldiğimden bu yana. Her Kaymakam Bey’e rica ettim, Vali Bey’e rica ettim. Kendim, sürekli bizim bürokratlarımız Ankara’ya gider gelir, orada resmi dairelerde işlerimizi takip eder. Buranın tahsisini bir türlü alamadık. Bu park benim değil yahu. Ben daha güzel bir şeyler yapacağım, para harcayamıyorum. Bakımını yapıyorum bir şekilde ama daha güzel, dişe dokunur, göze görünür bir şey yapayım, uygulamalar yapayım, bir iki ufak dokunuş yapayım, güzel bir park haline getireyim. Ön tarafını da talep ettik. Orada piknik yapıyor Anamur halkı. Oraya da güzel bir şeyler yapalım. Hala tahsisi yapılmadı” diye konuştu.

 

Anamur’un, katma değeri yüksek ürünler yetiştirilen bir ilçe olduğundan söz eden Seçer, hal projesinin hazır olduğunu ancak Milli Emlak’tan tahsis alamadıklarını ifade etti. Seçer, “Hal projesini hazır ettik. Hal yeri belli. 2 yıl geçti göreve geldiğimiz günden bugüne kadar. Bugün yarın, bugün yarın derken, Milli Emlak’ın bize tahsis etmesi gerekiyor. Hal yapacağımız yerin tahsisini alamıyoruz. Meclis’te de ‘yahu engellemeyin bizi, ayağımıza pranga vurmayın’ dediğimiz zaman hop oturup hop kalkıyorlar. Umut ediyorum, bu tahsisler bir an önce bize verilir ve hizmetlerimizi aksatmadan devam ettiririz” dedi.

 

“Kredi tahsisi olur olmaz da Otluca Projesi’ni yerine getireceğiz”

Önemli yatırımlardan birinin de su olduğunu kaydeden Seçer, Otluca Projesi’ni anlattı. Seçer, İller Bankası’nda kredi çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, “Bir uluslararası kredi bulduk. Bizim için uygun. İşlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Tamamlanır tamamlanmaz, nasıl Hal’in tahsisini alır almaz ihaleye çıkacağız ve hali yapacağız, orada da inşallah kredi tahsisi olur olmaz Otluca Projesi’ni yerine getireceğiz. MESKİ’miz altyapı çalışmalarına dur durak bilmeden Anamur’dan Tarsus’a kadar devam ediyor. Hakkını vermek lazım. Eksik kalan yerler var ama bugüne matuf sorunlar değil. Geçmişten gelen sorunlar. Süratle bunları çözeceğiz” dedi.

 

“Biz istiyoruz ki kenti sokaktan yönetelim”

Seçer, Bozyazı ilçesinde yaptığı değerlendirmelerde, 2 gündür bölgeyi gezdiklerini belirterek, “Biz istiyoruz ki kenti sokaktan yönetelim, sokakta sorunları görelim, caddelere inelim, halkın içinde kenti yönetmek, halkı dinleyerek onların sorunlarını çözmek doğru bir yöntem, daha akılcı bir yöntem. Pandemiye kadar da bunu sürdürdük. İlk günlerin yoğunluğuna rağmen daha çok halkın içerisinde, sokaklarda, caddelerde ziyaretler yaparak, köyleri, kent merkezlerini, sorunları yerinde görüp çözüm yollarını üretmeye gayret ettik. Şimdi tekrar pandemi dolayısıyla kesintiye uğrayan bu tarz çalışmalarımızı normalleşme ile beraber başlatıyoruz. Aydıncık, Bozyazı, Anamur. Bu hat önemli Mersin için. Tarım bölgesi, turizm bölgesi. Yaz nüfusu ile kış nüfusu arasında fark olan bir bölge. Üreten, çalışan, kazanan bir bölge. Buranın halkı her şeyi hak ediyor” ifadelerini kullandı.

 

“Büyükşehir’in bağlı kuruluşlarının 3 milyar lira olan borcu 2 milyara düştü”

2 yılı devirdiklerini ve bu süre zarfında da iyi işler yaptıklarını kaydeden Seçer, “Çünkü çalışıyoruz, çünkü kente hâkimiz, kenti tanıyoruz, kenti biliyoruz, belediyeyi bir disiplin altına aldık. Önemli bir mali sorunla karşılaştık, yeterli insan kaynağımız yoktu. Çok sayıda çalışanımız var ama kalifiye eleman sayımızda sıkıntı vardı. Bizim göreve geldiğimizde MESKİ’nin, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşlarının 3 milyar lira olan borcu şu anda 2 milyara düştü” dedi.

 

“Ben tarafım. Ben halkın tarafıyım”

Başkan Seçer, Büyükşehir’in hizmetlerinde hiçbir şekilde ayrım yapılmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Belediye Başkanı tüccar değildir. Belediye Başkanı halka hizmet eden siyasi bir kimliktir. Belediyeler ticarethane değildir, kamu kurumudur. Vatandaşların lehine hizmet yapar. Ben tarafım,  ben Belediye Başkanıyım. Ben halkın tarafıyım. Halk CHP’li olan değildir, benim için halk bütün, hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi bölgeden, hangi meşrepten olursa olsun halk odur. Ayrım gayrım, bunu reddediyoruz. Siyasal, bölgesel, mezhepsel ayrımcılık yapanları her zaman kınadık ve kınamaya devam ediyoruz. Şiddetle Türkiye’de ayrımcılığın, bölücülüğün karşısındayız ama biz yerel iktidara geldik, aynı hataya bizler düşemeyiz, bizler ayrımcılık yapamayız, bizler Türkiye’yi buluşturmaya, birleştirmeye geldik.”

 

“Bölgenin çöplerinin bertaraf edileceği bir tesis kurmak üzereyiz”

Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Mut’ta vahşi depolamayı ortadan kaldırdıklarını hatırlatan Seçer, “Şimdi bu bölgede bir noktada bütün bu bölgenin çöplerinin son teknoloji, bilimsel yöntemlerle bertaraf edileceği bir tesis kurmak üzereyiz. Yurtdışı kredi arayışımız sürüyor. Krediyi bulduk. Şu anda işlemler safhasındayız. Aynı kaynaktan hem buranın evsel atık, katı atık düzenli depolama tesisini hem de Anamur Otluca, Sugözü içme suyu projesinin kaynağını alacağız, yani finansman kaynağımız o banka, yurtdışı bankası. Bu bölgede Anamur ve Bozyazı’da bu iki önemli tesisi inşallah bizim ilk dönemimizde başlayacağız. En geç 2. dönemimizin başında da bunları hizmetinize sunacağız” dedi.

 

Seçer, hizmetlerin engellenmemesi konusunda Meclis üyelerine de, “Engellemeyin bizi. Meclis’te bizim yatırımlarımızla ilgili yapacağımız borçlanmalarda önümüzü açın. Bize engel çıkarmayın. Biz kaybetmeyiz, Mersin halkı kaybeder” cümleleriyle seslendi.

“Daha mutlu, gülen bir toplum yaratmak için daha çok çalışacağız”

  1. bölge ziyaretinde Anamur ve Bozyazı sokaklarında gezdiğini sözlerine ekleyen Seçer, “Dün Aydıncık’ta gezdim. Çünkü gönlüm rahat, vicdanım rahat, başım dik, çok şükür. Göğsümü gere gere. Çünkü ben insanlar için çalışıyorum, hemşehrilerim için, tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmemek için uğraş veriyorum. Bunun rahatlığı içerisindeyim. Allah’ın izniyle hizmetlerimiz artarak devam edecek. Güzel hizmetler yaptığımızı düşünüyoruz. Yapıyoruz, çok daha güzelini yapacağız. Çalışıyoruz ama çok daha fazla çalışacağız. Türkiye’yi, ülkemizi, Mersinimizi, Bozyazımızı çok daha iyi durumlara getirmek için, toplumun refah düzeyini artırmak için, daha mutlu, gülen bir toplum yaratmak için daha çok çalışacağız” dedi.

 

“Sokaktan belediyecilik yapmak, olayları sokaktan görmek gerekiyor”

Gün sonunda da Başkan Özel Programı’nda değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, Meclis toplantısından sonra bölgeye geldiğini hatırlattı. Seçer, “Bunlar tabi ki güzel temaslar, güzel birliktelikler. Zira sokaktan belediyecilik yapmak gerekiyor, olayları sokaktan görmek gerekiyor. Halkın tarafından, halkın yönünden bazı olayları değerlendirmek gerekiyor. Zaten bugüne kadar bu tarzda bir belediyecilik yapıyorduk. Pandemi bazı dönemlerde bu çalışma tarzımızı, şeklimizi engelledi. Zaman zaman tedbirlerden dolayı çok rahat sokağa çıkamadık” dedi.

 

Seçer, Water Europe üyeliğini değerlendirdi

MESKİ’nin Water Europe üyeliği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Seçer, “Biz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Water Europe. Bu su konusunda, MESKİ gibi su ve kanalizasyon idarelerinin iştigal alanları konusunda önemli bir otorite, önemli bir kuruluş. Bundan sonra Water Europe’un da katkılarıyla, onlarla yapacağımız eş güdümlü çalışmalarla, özellikle su ve kanalizasyon alanında bölgemizde yapacağımız yatırımlarda hem projelendirme hem de bu projelere hibeler ya da fonlar bulma, finans kaynaklarına erişim açısından çok önemli katkılar yapacağız. Bu alanda teknolojik gelişmeleri yine bu otoriteler sayesinde, bu kurum sayesinde, onlarla eş güdümlü çalışma sayesinde çok daha iyi noktalarda gerçekleştireceğiz diye umut ediyorum” diye konuştu.

 

Anamur ve Bozyazı Hali’nde katma değeri yüksek tarım ürünleri bulunduğunu kaydeden Seçer, “Biz istiyoruz ki bütün halleri bir araya getirelim, koordineli yeni bir Hal düzeni. Daha modern, daha güzel. Yer belli, daha önce tahsisi yapılmış ama süre bitmiş. Bunun uzaması lazım ki ihaleye çıkalım bunları yapalım, bir an önce bu projeleri hayata geçirelim. Hem Anamur’da hem Bozyazı’da tabi ki tahsisler gelmediği için bunu yapamıyorsunuz. Orada parkın tahsisi gelmiyor, burada Hal yerinin tahsisi gelmiyor, Tarsus’ta Kültür Merkezi’nin yerinin tahsisi gelmiyor. Onun için de gecikmeler söz konusu oluyor” ifadelerini kullandı.

Anamur’a yeni yapılan otogarın farklı bir proje olarak değerlendirileceğini belirten Seçer, şunları söyledi:

 

“Orada bir fikir değişikliğine gittik. O otogar çok gereksiz, çok büyük. Hiç gerek yok bu kadar para harcamaya. Mevcut otogara yapılacak dokunuşlarla kurtarıyoruz. Koca koca binalar yapmak belediyecilik değil, belediyecilik sadece beton yapmaktan, bina yapmaktan müteşekkil bir olay değil. Vatandaşa dokunmak, yeşili korumak, her canlıyı yaşatmak, onları korumak, dezavantajı gruplara sahip çıkmak, gerekli yerde yol yapmak, gerekli yerde bina yapmak. Bunları en akıcı şekilde, en vizyonel şekilde projeksiyon haline getirmek, proje haline getirmek. Bunu söylemeye çalışıyoruz. Anamur otogarında da tüm belediye birimlerini, MESKİ’nin birimlerini oraya taşıyacağız. Eğitim kurumumuzu oraya taşıyacağız. Düğün salonu bölümü var. Daha birçok sosyal alan yarattık oraya. Çünkü çok gereksiz büyüklükte bir otogar için. Eski otogar zaten belli dokunuşlarla kullanılmaya devam edecek.”

Anamur’dan Tarsus’a kadar altyapıda muazzam işler yaptıklarını da kaydeden Başkan Seçer, MESKİ’nin 30 noktada çalışmalarının sürdüğünü, kentin bir şantiye görüntüsünde olduğunu vurguladı.

 

“Her şeyin başı eğitim. Bizler eğitime önem veriyoruz”

Eğitimin her şeyin temeli olduğu vurgusunu yapan Seçer, “Bizler eğitime önem veriyoruz. Bizim dünya görüşümüz gereği, peşinde gittiğimiz önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gereği. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. Nokta. Mersin’deki çocuklarımızın, üniversiteye gitme oranı, eğitim seviyesi ne kadar yükselirse Mersin yükselir gider. Bu eğitimle paralellik arz etmek zorunda. Ben eğitimi çok önemsiyorum ve görevde kaldığım sürece, Allah nasip ettiği sürece, halkımıza hizmet ettiğim sürece, hangi makam olursa olsun benim için esas olan, öncelikli olarak eğitim olacak” ifadelerini kullandı.

 

“Herkes büyük bir özveriyle çalışıyor”

Büyükşehir Belediyesi’nde çok önemli çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekleyen Seçer, “Belediye Başkanından sokağı temizleyen emekçi kardeşime kadar, beden gücü ile çalışan kardeşime kadar herkes büyük bir özveriyle çalışıyor. Tıkır tıkır çalışan bir sistem. Artık daha dokunmadan mekanizma öyle bir işleyecek ki, zaten Türkiye’de özlediğimiz devlet sistemi bu olmalı, kurumların çalışma sistemi bu olmalı, belli yasalar çerçevesinde, Türkiye hukuk devleti olmalı. Herkes görevini bilmeli, görevini layığıyla yerine getirebilmeli. Emeğinin karşılığını alabilmeli. Emek etmeyenlerin ödüllendirilmediği bir toplum haline gelmemiz lazım. Yan gelip yatanın değil, gününü gün edenin değil, emek edenin, çalışanın yükseldiği, liyakata dayalı bir sistemin olduğu bir Türkiye özlemi ile biz bu kadar bir gayret içerisindeyiz. Belediyeler iyi bir örnek oluyor” dedi. www.yenicizgihaber.com YENİ ÇİZGİ

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.