Hava Durumu

Banka da hesabı olanlar dikkat yeni düzenleme yapıldı! Resmi Gazetede yayımlandı

Banka da hesabı olanlar dikkat yeni düzenleme yapıldı! Resmi Gazetede yayımlandı

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2024 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2024 10:28
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Banka da hesabı olanlar dikkat yeni düzenleme yapıldı! Resmi Gazetede yayımlandı

 

 

Banka hesaplarıyla ilgili yeni düzenleme! Resmi Gazetede yayımlandı

 

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik, mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklara ilişkin usul ve esasları düzenlendi.

 

 

Para Durumunda yer alan habere göre, Yönetmelik kapsamında, kredili hesap limitlerinin azaltılması durumunda hesap sahibine bilgilendirme yapılması öngörülüyor.  Ayrıca, yenilenen hesaplar, bu düzenlemenin kapsamında hesap açılışı olarak değerlendirilmeyecek.

 

Yönetmelikte yapılan düzenlemeler arasında, "mevduat ve fon kabulü" başlıklı 4. madde ile "katılım fonlarına ilişkin genel koşullar" başlıklı 6. madde içerisinde yer alan "kâr ve zarara" ifadeleri, "kâra" olarak değiştirilmiştir. Ayrıca, kâr zarar ortaklığı sözleşmesi ve yatırım vekâleti sözleşmelerine dayalı olarak açılan katılma hesaplarının işletilmesinde, her sözleşme türü için ayrı havuzlar oluşturulabilecek ve bu havuzlar birleştirilebilecek.

 

%2.95 Faiz Oranı ile 100.000 TL İhtiyaç Kredisi Fırsatı!

 

Düzenlemeye göre, katılım fonu hesapları üzerinde hesap sahibinin talep hakkı ve katılım bankasının ödeme yükümlülüğü belirlendi.  Özel cari hesaplarda yatırılan tutar ile katılma hesaplarında vade sonunda geçerli birim hesap değeri arasında bir denge sağlanacak. Tahmini kâr oranı belirlenerek yapılan yatırım vekâleti sözleşmelerine dayalı katılma hesaplarında ise birim hesap değeri, yatırılan tutar ve tahmini kâr toplamı ile sınırlı olacak.

Yönetmelik, hesaplanan kâr veya zararın belirlenmesinde kullanılan Günlük Birim Değeri Hesaplama Tablosu'nu yürürlükten kaldırdı. Ayrıca, BDDK'nın, mevduat, katılım fonu, emanet ve alacak hak sahiplerine, başvuru yapmamaları halinde hesaplarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilebileceği konusunda 250 TL ve üzeri olan sınırı değiştirme yetkisi de vurgulandı.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.