Hava Durumu

BDP'ye yeni isim: DTP

BDP'ye yeni isim: DTP

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2014 05:14
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
BDP'ye yeni isim: DTP
BDP'ye yeni isim: DTP

Yerel seçimlerin ardından başlayan ve kurultaya kadar da devam edecek tartışma sürecinde Demokratik Topluluklar Partisi (DTP)'nin ismi güçlü bir alternatif olarak öne çıkıyor.

"KADRO PARTİSİ"

Radikal'in haberine göre;  BDP’nin "demokratik özerklik" adını verdiği, "yönetim yetkilerinin bir bölümünün yerel seçilmiş- temsili yapılara devredilmesi" talebini yaşama geçirmek amacıyla çalışmalarını yürütmesi planlanan yeni parti, PKK'ya yakın Kürt siyasi hareketinin "kadro partisi" olarak rol üstlenecek.

"BDP'NİN KAPISINA KİLİT VURULMUYOR"

Kurultaya kadar BDP Eşgenel Başkanlığı sürdürecek olan Selahattin Demirtaş, BDP’nin yeni ismi hakkında bilgi vermiyor ancak, isim değişikliğini de hedefleyen sürece ilişkin, “BDP’nin kapısına kilit vurulmuyor. Format değiştirecek, başka bir örgütlenmeyle devam edecek. İsmini ve tüzüğünü dahi tartışacağız, her şeyiyle” diyor.

"HDP'NİN ADI VE AMBLEMİ DEĞİŞEBİLİR"

BDP’nin yaşayacağı isim değişikliğine benzer bir süreç HDP için de geçerli. Demirtaş, HDP’deki olası yenilenme hakkında da bilgi verdi. Demirtaş, “HDP kongresinde seçimlerde biraz daha kolaylaştırıcı olması için ismi de amblemi de gözden geçirilebilir” dedi. HDP’nin BDP kongresi sonrasında toplanacak kurultayında eşgenel başkan değişikliğine gidip gitmeyeceğine ise İmralı, Kandil, BDP ve HDP’yi oluşturan diğer siyasi hareketlerin değerlendirmeleri sonucunda karar verilecek.

ÖNE ÇIKAN İSİM SELAHATTİN DEMİRTAŞ

Öne çıkan isim ise "HDP eşgenel başkanı olmayacağım" dese de Demirtaş. "Parti tabanı ve Türkiye’nin batısı sizin genel başkanlığınıza daha sıcak bakıyor" yorumlarına Demirtaş’ın verdiği şu karşılıklar da dikkat çekiyor;

"Bu bir görev değişikliği. Ben görevden kaçmıyorum. Evet tabanımız bazı siyasetçilere daha fazla ilgi gösteriyor olabilir ama nihayetinde bir mücadele geleneğinden geliyoruz. İsimlere bağlı bir parti değiliz. Tayyip Erdoğan varsa AKP var, yoksa AKP yok. Ben yokken başlayan bir mücadele geleneğinden geliyor bu parti. Benim için de bir son değil, ismim de cismim de olacak. Yeni bir yönetim ve eşbaşkanlarla devam ediyoruz. Ama siyasetin ne getireceğini kestirmek zordur."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.