Hava Durumu

Özak İşçi Direnişi

Yazının Giriş Tarihi: 10.12.2023 02:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 20:05

Özak

 

Arif Nacaroğlu

anacaroglu@evrensel.net

 

 

Gündemin en önemli olayı ne?

 

Gazze katliamı mı? Defalarca söyledik, yazdık. Ateşkes palavrası ile İsrailli rehinlerin bir kısmı kurtarıldı. Sonra katliama devam. Önemli mi? Evet.

 

Başka gündem, İyi Parti yerel seçimlerde iş birliğine yanaşmadı. Ortalıkta bir panik. Seçim riskli, İstanbul ranta teslim edilebilir. Önemli mi? Evet.

 

Gerçek enflasyon yüzde 130, resmisi yüzde 60 küsur. Kazığa bak. Maaşlara zam resmi enflasyondan, ödemeler, vergiler cezalar, gıdalar gerçeğinden. Önemli mi? Evet.

 

Deprem ufaktan bir salladı. İstanbul’a bir adım daha yaklaştı. Sanki diğer şehirlerin canı yok gibi. İstanbul yıkılırsa Türkiye yıkılır. Önemli mi? Evet.

 

Ama bunlardan daha önemli olan Urfa’daki Özak direnişi. Özak isçileri kazanmasın diye, patronu, çarı, çakalı teyakkuzda. İşveren, kolluk, devlet dayanışması kalede(?) delik açtırmamak, diğer fabrikalardaki işçilere “Direnirsek insanca yaşayabileceğimiz, çocuklarımızın karnını doyurabileceğimiz, belki ayda bir çoluk, çocuk dergah çarşısında soğuk ayranla 2 tike kebap yiyebileceğimiz hakkettiğimiz ücreti alırız” duygusunu tattırmamak ve onların diğer işçilere örnek olmasını engellemek için devletli, devletsiz tüm güçleriyle çullanıyorlar.

 

Özak Tekstil Türkiye patronlarının kırılma noktası. “Aman” diyor patron benzerleri, “Özak’ta işçi kazanırsa, bizden olan uysal sendikalar ve biz kaybedersek, işin arkası çorap söküğü gibi gelir. Ateş Antep’e, Adana’ya, Kocaeli’ye, İstanbul’a yayılır. Tıkır, tıkır işleyen rant düzenimiz, pardon iş barışımız bozulur. Daha neler, işçimle oturup bilmem ne restoranda diz dize yemek mi yiyeceğim” telaşındalar.

 

Özak işçileri kazanırsa, maaşlar gerçek enflasyondan hesaplanır, Özak işçileri kazanırsa siyonistlere mal götüren gemiler ve faşistler durdurulur. Özak işçileri kazanırsa, kentler insan ve yaşama uygun hale getirilir, deprem olur ama kimse ölmez. Özak işçileri kazanırsa zeytinler, ormanlar, dereler talan edilip yerine taş ocakları kurulmaz.

 

Özak işçileri kazanırsa Türkiye kazanır ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.