Hava Durumu

Çocuklarımıza temiz bir dünya için

Yazının Giriş Tarihi: 13.03.2024 11:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 11:55

Çocuklarımıza temiz bir dünya için

 

AZİN RAKHTSHAH

 

 

Doğa, her insanın huzur bulduğu ve huzuru aradığı bir destinasyon türüdür.  Hepimizin hayatımızda en çok önemsediği şey huzur değil midir! 

Gaziantep’te geçmişten bu güne "Sahra etmek" veya "Sahraya gitmek" diye bilinen doğayla buluşma planları kimisine göre hafta sonu bir park veya bir göl kenarında mangal yakıp aile ile birliktir, kimisine göre doğada saatlerce yürümektir yada kimisine göre çadırını uyku tulumunu alıp doğanın en ıssız yerlerinde uzunca süre yaşamaktır. Nihayetinde doğa insanın en vazgeçemeyeceği varlıktır ve her insanın zamanla doğayla buluşması nerdeyse kaçınılmazdır. 

 

Şimdi bu metni okurken yazdıklarımı hayal etmenizi istiyorum. Günlerden pazar, sabah erkenden heyecanlı bir telaş içindesiniz. Çocuklar hazırlanın, doğaya gidiyoruz diye sesleniyorsunuz. Herkes coşkuyla gerekli malzemeleri arabaya taşıyor ve hazırlıklar bitiyor. Çocuklar soruyor baba nereye gidiyoruz? Baba cevap veriyor : " Canım evlatlarım geçen yıllarda keşfettiğim çok güzel bir orman vardı. İçinde göl var ve muhteşem manzaraya sahip. Sizi oraya götürüyorum."  Yolculuk coşku ve mutlulukla devam ediyor tâ ki hedeflenen lokasyona varana kadar.

 

Hedefe varıldığında o muhteşem göl manzarasının etrafını plastik şişeler, içki kutuları, kırılmış cam şişeleri, plastik tabaklar, kırılmış plastik çatallar ve bıçaklar kaplamış.

Nasıl? O rüya gibi gün mahvoldu değil mi?

 

Elinize bir poşet alıyorsunuz ve o çöpleri toplarken çocuklarda yardım ediyor. Çocuklara çöpün doğaya atılmaması gerektiğinden bahsediyorsunuz. Medeniyet ve kültür dersi başlamıştır. 

Kimse dünyanın sahibi olmasa da hepimiz bu dünyanın içinde yaşıyoruz. Eğer ki huzur bulduğumuz için bir destinasyona gidiyorsak emin olun başka birileri de bunu yapabilir veyahut oraya tekrar gidebiliriz.

Bugün bahsetmek istediğim konu çöp atmamamız gerektiğinden ziyade atılan çöpleri toplamaktır.  Her gittiğimizde elimizden geleni toplasak ne kadar faydalı olmuş oluruz biliyor musunuz?

Atalarımız, babalarımız bize bu dünyayı kirli bir yer olarak mı teslim ettiler?

Biz onlardan bunu mu gördük? Çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakmak istiyoruz?

 

Anlıyorum, belki birçok alanda dünya ile rekabet edemedik ancak bu konuda rekabet etmek çok kolay. Tek yol birlikte savaşmaktır. Birlikte çabalamaktır. Her gittiğimiz bölgede 10-15 dakika ayırıp etrafımızı toplamak bize büyük mutluluklar getirecektir. Etrafın temizliğini görünce bu bizim eserimiz deyip o gururlu anları yaşayacağız.

Ben küçüklüğümden beri bu gururu yaşıyorum. Bunu babam bana öğretti. Bizlerde çocuklarımıza öğreteceğiz. 

 

Temiz bir dünya için - ( “Türkşah Ailesi” Youtube Kanalı Sahibi - Âzin )  www.yenicizgihaber.com

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.